Avaleht Seltskond Egert Milder esineb Võnkel
Egert Milder esineb Võnkel

Egert Milder esineb Võnkel

Eesti ainus rändav kultuurifestival Võnge jõuab tänavu esmakordselt Mulgimaale. 3. ja 4. juulil ootab Tõrva vallas Sooglemäel, tulevase Mulgi elamuskeskuse asukohas kultuurisõpru muusika, kunst, filmid, maitsed jpm. Iga kord uues looduskaunis paigas toimuvat Võnget tuntakse selle harukordselt mõnusa atmosfääri poolest. Ajapikku on festival kogunud üha suuremat populaarsust. Kui kõige esimesel, kinnisel üritusel aastal 2015 oli külastajaid vaid saja kanti, siis möödunud suvel sai Altja rannakülas aset leidnud kahepäevasest melust osa juba 14 korda suurem publik ehk ligikaudu 1400 inimest.

Täna tehti teatavaks kaheksa järjekordset artisti, kes sel suvel Võnkel üles astuvad. Nimekirja kroonivad maailma kuulsaimad hangimängijad Danny Cudd ja Markus Offbeat, koondnimega Hang Massive. Elektrooniliste sugemetega meditatiivset muusikat viljelev briti-rootsi duo on ennegi siinset publikut oma helimaastikega rõõmustanud, kuid kunagi varem pole nad esinenud kesk ürgset Eesti loodust ega jõudnud Lõuna-Eestisse. Kui Hang Massive 2011. aasta detsembris oma esimese loo “Once Again” internetti laadis, muutus see kiirelt viraalseks ja tegi imepärase uue muusikainstrumendi hangi üle kogu maailma tuntuks. Nüüdseks on duo videoid vaadatud enam kui 100 miljonit korda ning nende kontsertide lummusesse uputud mitmel pool Euroopas, Venemaal, Indias, Austraalias jm.

Võnkel astub publiku ette ka laulja-laulukirjutaja Egert Milder. Tema debüütsingel “Live + Love + Grow” jõudis ülemöödunud aasta Raadio 2 Aastahiti tabelis kõrgele üheksandale kohale ning kõige värskem lugu “Georgia (On My Mind)” asub juba eeloleval laupäeval võistlustulle tänavuse Eesti Laulu finaalis. Pehmed helid ja hingestatud muusika on inspireeritud tema rännakutest Filipiinide salarandadele, Nicaragua surfilinnakestesse ja Kaukaasia mägedesse.

I Wear* Experiment toob Võnkele jõulise põhjamaise elektropopi ja filmilikud helimaastikud. Lõõskav valgus, hullumeelsed rütmid, müstiline vokaal ja pöörane sämpeldamine sulanduvad seguks erinevatest žanritest ja stiilidest. Bändi muusika ja kontserdid on saanud väga positiivset vastukaja ilmakuulsatelt väljaannetelt nagu The Line Of Best Fit, MTV Iggy ja Louder Than War.

Oma panuse annab festivalile ka mitmekülgne muusik, helilooja ja laulja Jarek Kasar. Räpparina karjääri alustanud ja varasemalt artistnime all Chalice tegutsenud mehe haare on ääretult lai. 2006. aastal Eesti Vabariigi aastapäeval esitatud südamlik lugu “Minu inimesed” nimetati toona teiseks aastapäevakõneks. Jareku lugudesse on põimitud muusika ilu koos teravmeelsuse- ja keelsusega.

Jõulise ja mehise folkmuusikaga õnnistab võnkujaid Riffarrica. Pika pärimusmuusiku staažiga Kulno Malva ja Kristjan Priks ammutavad inspiratsiooni sajanditetagustest regilauludest. Kulno karusest häälest, akordioni jõulistest gruuvidest ja Kristjani omanäolise trummikomplekti uudsest kõlast sünnib värske ja põnev helikeel, mida Baltic Music News on nimetanud “muskliga folgiks”.

Võnkele jõuab ka lõunanaabrite au ja uhkus Carnival Youth, kes sulatab oma loomingus peeni meloodilisi helisid alternatiivroki energiaga. See Läti indie-trio on üks edukamaid uue põlvkonna artiste Baltikumis, mida tõestab aastal 2016 neile omistatud Eurosonicu Euroopa Piirimurdjate auhind. Bändi viimane album „Good Luck” ilmus mullu augustis ning see lindistati Red Bull Studios São Paulos Brasiilias.

Mängulise muusika austajaid rõõmustab Võnkel laulja-laulukirjutaja ELLIP, kes ühendab täidlaseid bassikõlasid ja imeilusaid meloodiaid. Ta ammutab inspiratsiooni džässist, soulist ja hiphopist ning kannab seda edasi muusikasse, mida ühe žanriga piiritleda pole võimalik. Oma lavalise kohaloleku ja vokaalse võimekuse poolest tuntud neiu viib kuulajad rännakule täis eklektilisi helisid ja muutlikke meeleolusid.

Lätist jõuab Võnkele veel teinegi artist – kitarrivirtuoos Reinis Jaunais, kes rännanud ja esinenud aastaid üle kogu ilma. Tema harukordset kitarrikäsitsemise oskust ja omanäolisi mängutehnikaid on nauditud nii Euroopas, Aasias kui ka Asutraalias ja Uus-Meremaal.

Lisaks esinevad Võnkel juba varasemalt välja kuulutatud raju energia ja nakatavate live-show’de poolest tuntud Norra indie-rockbänd Kakkmaddafakka, korduvalt auhinnatud helilooja, kitarrist ja multiinstrumentalist Erki Pärnoja, Austraalia elektroonilise downtempo kooslus Tora, kümnete kõrvupaitavate lugude autor, laulja ja laulukirjutaja Mari Jürjens, uut tantsulist bassmuusikat ja tuliseid venekeelseid riime ühendav räpipunt Catapulta, möödunud aasta ERRi kultuuriportaali aasta albumite pingereas Eesti artistidest kõrgeimale kohale platseerunud Kreatiivmootor, ansamblitest Ouu ja Rake tuntud produtsendi Luurel Varas ja Hyrr Innokent Vainola värske projekt Seltskond Pargis, konkursilt Noortebänd 2019 festivalile esinemiskutse võitnud rokkbänd Worn Öut ning veel paarkümmend artisti, kes eesolevate kuude jooksul teatavaks saavad.

Festivali toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond ligi 44 000 euroga.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga