Avaleht Film LÜHIFILMID I Ka HÕFFi lühifilmide võistlus kolib internetti
LÜHIFILMID I Ka HÕFFi lühifilmide võistlus kolib internetti

LÜHIFILMID I Ka HÕFFi lühifilmide võistlus kolib internetti

Esimest korda saab Euroopa parimate lühikeste õudus-, ulme- ja fantaasiafilmide võistlusele kaasa elada internetis.

Eelmisel nädalal internetti kolimisest teatanud Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival kannab sinna üle ka võistlusprogrammi – kuus filmi, mis hakkavad kandideerima Hõbedase Mélièsi (Méliès d’Argent) auhinnale. Võitja pääseb prantsuse filmiillusionisti Georges Mélièsi järgi nime saanud Euroopa fantaasiafilmide konkursi lõppvooru, kus selgub maailmajao parim linateos. Võistlust korraldab Mélièsi-nimeline Euroopa fantaasiafilmide festivalide föderatsioon, mille liige HÕFF juba aastaid on.

Teist aastat järjest on kuue väljavalitu seas esindatud Eesti, filmitudeng Johannes Magnus Aule õudusfilm „Reiv”. Janar Saaroni jutust „Reiverid” – HÕFFi ja Heliose kirjastuse 2016. aasta õudusjutuvõistluse Horrorstör võitja – inspireeritud linateoses võtab salapärane reiv kolme noore jaoks sünge ja eluohtliku pöörde. Filmi puhul, mille eest autor pälvis tänavu ka Anri Rulkovi nimelise filmitudengi preemia, on esile tõstetud inimese tajupiiride veenvat kinematograafilist kirjeldamist.

Kaader filmist “Reiv”
Foto HÕFF

Eesti filmile pakuvad konkurentsi Even Husby Grødahli „Downid ja surnud” (Norra), Anna Paavilaineni „Kaks keha rannal” (Soome), Faye Jacksoni „Lumehelbekesed” (Suurbritannia), Javier Chavaneli „Naeratused” (Hispaania) ja Nico van den Brinki „Kohustus” (Holland). Kaks viimast on võitnud rahvusvahelistelt festivalidelt juba hulk auhindu.

Kaader filmist “Downid ja surnud”
Foto HÕFF

„Need kuus filmi tõestavad ehedalt, kui erinevalt suudavad eurooplased enda jaoks lahti mõtestada õudust ja fantaasiat. Läbi hirmuvärinate, pisarate, naeru ja ootamatute fantastiliste pöörete viiakse teid rännakule, mis jääb pikaks ajaks kummitama,” ütlesid programmi kokku pannud Henryk Johan Novod ja Ra Ragnar Novod.

Festivalile esitati kokku 317 lühifilmi, mis on viimaste aastate rekord.

Filme hindab žürii, kuhu kuuluvad Rootsi filmiprodutsent ja Lundi fantaasiafilmide festivali asutaja Magnus Paulsson, filmi „Jeesus juhatab sind kiirteele” režissöör Miguel Llansó ning produtsent ja kunstnik Helen Lõhmus.

Eelmisel aastal võitis Haapsalus Hõbedase Mélièsi Oskar Lehemaa film „Karv”.

Lisaks võistluskavale saab internetis näha rahvusvahelist lühifilmide programmi „Väikesed luupainajad”, kust leiab valiku viimase aja kõige huvitavamatest õudus-, ulme- ja fantaasiafilmidest.

Kokku jõuab ekraanile seitse linateost. Valikusse kuuluvad Ivan Bassovi „Väljapääs” (Venemaa), David Bornsteini „Ebapüha guacamole” (USA), Maxime Sévelleci „Sissetung” (Prantsusmaa), Kevin McTurki „Piinatud mõõgamees” (USA), Alexis Fortier Gauthier „Lihtne laul” (Kanada), Maksim Noginovi „Mannekeenid” (Venemaa) ja Geoffrey Ulothi „Otsustav hetk” (Belgia).

Henryk Johan Novod ja Ra Ragnar Novod: „Nende filmide eriliselt teravad õõvamomendid, lovecraftilikult andekad kontseptsioonid ja emotsionaalselt kaasahaaravad jutustused jõuavad meieni küll maailma eri paigust, kuid õudus ja fantaasia on niivõrd universaalsed nähtused, et absoluutselt igaüks leiab selle suurepärase valiku hulgast endale uue lemmikfilmi.”

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival leiab tänavu aset 8.–10. maini internetiplatvormi Elisa Stage vahendusel. Lähemalt vaata SIIT.

VÕISTLUSFILMID

„Downid ja surnud” (Norra)

Režissöör Even Husby Grødahl

Keegi ei tahaks zombiapokalüpsise ajal tööl olla ja veel siis, kui töötad erivajadustega inimeste hooldekodus. Kui zombid jõuavad Soltoppeni hooldekodusse, on hooldusõde Morteni ja hoolealuse Arvidi ülesanne kõik elanikud hirmutavast olukorrast päästa.

„Kaks keha rannal” (Soome)

Režissöör Anna Paavilainen

Naine ärkab rannas poolpaljana, üritades aru saada, mis juhtus. Ta pöördub ühe vanema naise poole ja veenab teda kaasa tulema, et maksta kätte süüdlastele. Rännaku käigus peavad nad mõistma omaenda ihasid, põlvkondade vahelisi konflikte ja nende endi hapraid ideoloogiaid.

„Kohustus” (Holland)

Režissöör Nico van den Brink

Noor naine sõidab nädalavahetuseks poiss-sõbra perekoju, kuid saabudes hakkavad seal toimuma kummalised sündmused.

Kaader filmist “Kohustus”
Foto: HÕFF

„Reiv” (Eesti)

Režissöör Johannes Magnus Aule

Pärast salapärase aine tarbimist saab ühest pealtnäha ohutust peost surmatsoon. Algab põgenemine deemonite eest ja võitlus iseenda elu nimel.

„Lumehelbekesed” (Suurbritannia)

Režissöör Faye Jackson

Esther ja Miriam saadetakse Suurbritanniast sunniviisiliselt tagasi Jamaicale, kuid deporteerimiskeskuses vallandub ootamatult viirus, mis tapab ainult valgeid inimesi.

„Naeratused” (Hispaania)

Režissöör Javier Chavanel

Borja kohtub oma tüdruksõbra vanematega, kuid tal pole aimugi, mis järgmiseks juhtub. Vanematega kohtumine tekitab alati stressi, mistõttu on kõige parem alati naeratada ja oodata.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga