Avaleht Seltskond Telesaated Hannes Võrno 33 minutit MEIE LOODUS SAAB JÄÄDVUSTATUD! “Hannes Võrno 33 minutit”: Joosep Matjus filmib riigi ja Estiko toel tuult, vaikust ja lõhnu
MEIE LOODUS SAAB JÄÄDVUSTATUD! “Hannes Võrno 33 minutit”: Joosep Matjus filmib riigi ja Estiko toel tuult, vaikust ja lõhnu

MEIE LOODUS SAAB JÄÄDVUSTATUD! “Hannes Võrno 33 minutit”: Joosep Matjus filmib riigi ja Estiko toel tuult, vaikust ja lõhnu

Foto: Oliver Rõõmus

Hannes Võrno kutsus stuudiosse legendaarse Harri Põldsami lapselapse filmi- ja loodusemees Joosep Matjuse. Matjus on pühendanud maailma vaatamisele läbi objektiivi. Ja õigel ajal nupule vajutamisele.

Kui Matjus kirjutaks raamatuid, oleks see ugrimugrilik uusromantism – midagi Gailiti-laadselt ekkemoorilikku. Aga Matjus ei kiusa inimesi tekstiga, sest üks pilt ütleb ju rohkem kui 1000 sõna, ja filmimehed teevad sekundis 25 pilti. Neile piltidele on jäänud nii elu teket kui ka hääbumist.

“Kui rääkida teiste loodusemeestega, fotograafidega, loomauurijatega, siis keegi ei ütle, et midagi tuleb juurde. Pigem räägitakse, et jääb vähemaks,” nendib Matjus, kes on kadreerinud tuhandeid hommikuuduseid rabamaastikke, loopealseid ja nüüdseks küllap ka raiesmikke. “Seda on kurb kuulda. Üks näide on metsis, kelle arvukus pigem langeb kui kasvab. Ja ma ütleks, et mina küll ei tahaks elada sellises Eesti riigis, kus metsist ei ole – see polegi nagu enam Eesti.”

Aga praegu on Eestis veel nii metsad, metsis kui ka Matjus. Mõlemad teevad omi asju ja seejuures on Matjus ekraanile tulemas filmiga. Loodusest loomulikult. Eesti loodusest, mida saab läbi Matjuse kaamerasilma vaadata Matsalu loodusfilmide festivalil. Massidesse jõuab linateos aga septembri teises pooles.

„Otsustasime toetada Joosep Matjuse loodusfilmi mitmel põhjusel. Esiteks seetõttu, et Estiko on rohelise mõtteviisiga ettevõte. Teiseks tähistab Estiko samuti sel aastal oma 100. juubelit, mistõttu loodusfilmi toetamine on üks osa meie kingitusest Eesti Vabariigile. Kolmandaks on Estiko omanik Neinar Seli kirglik jahi- ja kalamees ning suur looduse sõber,“ kommenteeris otsust toetada filmi valmimist Estiko-Plastar juhataja Triin Anette Kaasik. Filmi valmimist toetab ka Eesti riik.

Intervjuu Joosep Matjusega oli Tallinna Televisiooni otse-eetris 17. aprillil.

Talk-show “Hannes Võrno 33 minutit” jõuab Solarise keskuses asuvast endisest “Ringvaate” stuudiost vaatajani igal teisipäeval algusega kell 21.30 – vahetult enne TTV saadet “Otse kümnesse”.

Kommentaarid