Avaleht Festival Rahvusvaheline nüüdismuusikafestival „miniAFEKT“ toimub nii Tartus kui ka Tallinnas
Rahvusvaheline nüüdismuusikafestival „miniAFEKT“ toimub nii Tartus kui ka Tallinnas

Rahvusvaheline nüüdismuusikafestival „miniAFEKT“ toimub nii Tartus kui ka Tallinnas

Seoses koroonapandeemiaga toimub igasügisene rahvusvaheline nüüdismuusikafestival „AFEKT“ seekord veidi väiksemas mahus – festival pealkirjaga „miniAFEKT“ on 29. oktoobrist 4. novembrini kontsertidega Tartus ja Tallinnas.

„AFEKTi“ traditsiooniline eelkontsert festivali „Monat der Zeitgenössischen Musik“ raames oli 13. septembril Berliini Kulturbrauerei Maschinenhausis, kus esinesid AFEKT solistid: Donatienne Michel-Dansac (sopran), Sarah Saviet (viiul), Monika Mattiesen (flööt), Ekke Västrik (modulaarsüntesaator, helirežii). Kavas olid nüüdismuusika klassikud Pierre Boulez ja György Kurtág, praegu parimas loomeeas komponistid Cassandra Miller ja Ashkan Behzadi, lisaks oli kaks esiettekannet – eesti heliloojatelt Monika Mattiesenilt ja Ekke Västrikult.

Eestis avab festivali 29. oktoobril kell 23 Niguliste muuseum-kontserdisaali kontsert pealkirjaga „AFEKT-PROLOOG“, kus Karlheinz Stockhauseni „Spiraali“ toob ettekandele Taavi Kerikmäe (süntesaatorid).

30. oktoobril on Estonia kontserdisaalis kell 19 festivali avakontsert, kust ERSOt dirigeerib Kaisa Roose ning orkestri ees soleerib rahvusvahelise haardega flöödiduo MoMa ehk Monika Mattiesen ja Maarika Järvi. ERSO festivalikava on seekord erilisest ajast tulenevalt veidi limiteeritum – suure orkestri asemel kuuleme kammerlikumaid koosseise, mitte sajaliikmelist kollektiivi. Ka kontserdi kava valides on seetõttu lähtutud teatud limiteerituse esteetikast, minimaalsusest, mis on aga modernismi prismast lähtuvalt igal komponistil eri moel lahendatud. Kavas on eesti heliloojaist Mart Siimeri, Kristjan Kõrveri ja Liisa Hirschi looming, nende kõrval kõlavad modernismi klassiku Anton Weberni ning kahe Taani muusika suurkuju, praeguseks samuti klassiku staatusesse tõusnud Per Nørgårdi ja temast veidi noorema helilooja Hans Abrahamseni muusika.

Enne kontserti samas kell 18 toimuval eelkontserdil on kavas Ekke Västriku teose „Flocking“ Eesti esiettekanne (esitavad: Ekke Västrik, Tarmo Johannes, Vambola Krigul) ning vestlus, kus osalevad Monika Mattiesen, Ekke Västrik ja Liisa Hirsch.

1. novembril on Kai kunstikeskuses vaheldusrikas programm. Üles astuvad mitmekülgselt andekad loovisiksused Liis Viira ja Leonora Palu. Harfimängija ja helilooja, improvisaatori ning animaator-visuaalkunstniku Liis Viira loomega saab tutvuda kell 14, muu hulgas kõlab ka üks esiettekanne. Kell 16 esineb flöödimängija-vabaimprovisaator ning ühtlasi ka luuletaja Leonora Palu. Kontserdil kõlab tema luule põimituna improvisatsioonidega. Kell 18 saab samas kunstikeskuse kinos nautida Ameerika legendaarse helilooja Pauline Oliverose elektronmuusikateost „Deep Listening“. Ühtlasi on Kai kunstikeskuses üleval Briti kunstniku Shezad Dawoodi ning Eesti teadlaste, ornitoloogide, ajaloolaste, muusikute ja kunstnike ühisnäitus „Leviaatan: Paljassaare peatükk“. Näituse helitaustal kõlab Peep Lassmanni esituses kolm osa Olivier Messiaeni “Lindude kataloogist”. Kõikidele üritustele eelneb modereeritud vestlus.

Festivali kontserdid toimuvad ka Tartus. 31. oktoobril kell 17 esinevad TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses AFEKT solistid, kavas: Ekke Västrik, James Tenney, Rebecca Saunders. 3. novembril kell 18 on TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses Leonora Palu loomingu kontsert, sellele eelneb Piret Bristoli ja Leonora Palu vestlus. 4. novembril kell 18 on Genialistide klubis Liis Viira loomingu kontsert ning kell 20 samas Pauline Oliveros – „Deep Listening“.

Nii Tartus kui Tallinnas toimuvad avalikes kohtades minikontserdid, kus astuvad üles AFEKT solistid.

Minikontserdid avalikus ruumis Tallinnas:

Eesti Kunstiakadeemia fuajee, Lennujaam, Solarise keskus, Viru keskus, Keskraamatukogu, Rahvusraamatukogu.

Minikontserdid avalikus ruumis Tartus:

Tartu ülikooli peahoone fuajee, Oskar Lutsu nim linnaraamatukogu, Kaubamaja, Kvartali keskus, Tasku keskus, TÜ raamatukogu.

Kaootiliste aja tõttu on tulnud festivali esialgseid plaane muuta. „AFEKT 2020“ tellitud teoste esiettekanded on kas toimunud või toimuvad väljaspool Eestit (Ekke Västrik, Monika Mattiesen). Festivalile plaanitud Liisa Hirschi 10 muusikule kirjutatud ansambliteose „Autarkes“ maailmaesiettekanne on 21. oktoobril Kölni kontserdisaalis, kus selle esitab Ensemble Musikfabrik Enno Poppe juhatusel – „AFEKT“ andis esiettekande õiguse festivalile „Acht Brücken“. Eesti esiettekanne sama koosseisuga lükkub järgmisse aastasse, kui toimub juubelihõnguline XX „AFEKT“.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga