Avaleht Film Täna jõuab kinodesse dokumentaalfilm luuletaja Betti Alverist
Täna jõuab kinodesse dokumentaalfilm luuletaja Betti Alverist

Täna jõuab kinodesse dokumentaalfilm luuletaja Betti Alverist

12. veebruaril jõuab kinodesse Enn Lillemetsa autorifilm “Betti Alver. Ilmauks on irvakil”.

Lillemetsa film on lähedasest sõbrast ja vaimsest õpetajast Betti Alverist (1906-1989). Režissöör avab eesti luule ühe säravama ja köitvama isiksuse Betti Alveri isiklike mälestuste ja loomingu kaudu, juhtlõngaks luuletaja hingekaaslase Heiti Talviku (1904-1947) käekäik. Sellel filmiretkel on Lillemetsa saatjateks näitleja Saara Nüganen, poeedid Viivi Luik, Eeva Park ja Mats Traat, taustaks Eesti loodus ja Tartu linn.

Betti Alver oli eesti luuletaja, prosaist ja tõlkija. Alver debüteeris 1927. aastal novelliga “Liivi Deevidiivi”. Teosega “Tuulearmuke” sai ta II auhinna kirjastuse Loodus romaanivõistlusel. Värsse hakkas Alver avaldama 1931. aastal ja kujunes kiiresti silmapaistvaks luuletajaks. Tema üks tuntumaid poeeme “Lugu valgest varesest” kujutab irooniaga tõusikute ebavaimset seltskonda. Seda teemat jätkavad ka poeemid “Vahanukk”, “Pirnipuu” ja “Mõrane peegel”. Aastast 1934 oli ta Eesti Kirjanike Liidu liige. Ta kuulus luulerühmitusse Arbujad. 1940. aastate teisel poolel ja 1950. aastatel tõlkis ta saksa ja vene kirjandust. Tema tähtsaimaks tõlkeks on Aleksander Puškini “Jevgeni Onegin” (1964). Ta on tõlkinud eesti keelde ka Kristjan Jaak Petersoni saksa keeles kirjutatud värsid.

Filmi stsenarist ja režissöör on Enn Lillemets, operaator, monteerija ja produtsent Jaan Kolberg, toimetaja Viivi Luik. Filmi on toetanud Eesti Rahvusringhääling, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Filmi Instituut.