Avaleht Film Tartus linastuvad moedokumentaalid
Tartus linastuvad moedokumentaalid

Tartus linastuvad moedokumentaalid

Sel nädalal Tartus toimuva Eesti Moe Festivali raames linastuvad Elektriteatris dokumentaalfilmid, mis toovad ekraanile moemaailma suurkujud.

“Valisime seekord välja dokumentaalid, mis olid möödunud aasta moefilmidefestivalil tõelised publikumagnetid,” ütles Moekunstikino eestvedaja Helen Saluveer.

Moedokumentaal “Kollane on keelatud” (“Yellow is Forbidden”) linastub 5. juunil ingliskeelsena. Maailma suurima rahvaarvuga riigist pärit Guo Pei on Hiina ainus kõrgmoe looja, kelle iga riideese võtab 50 000 tundi aega ja vaeva. Tema 500 töölist näevad ränka vaeva vanaaegse tikkimistehnikaga, kuna traditsiooniliselt valmistatakse kogu kõrgmoelooming käsitsi. 50-kilone kleit, mis on nii raske, et selle kandmiseks läheb modelli asemel vaja atleetvõimlejat… Kallihinnaline kuldne kangas, millele on trükitud sajanditevanune Šveitsi fresko… Kõik selle on loonud naine, kes õppis käsitööd Hiina tööstuskoolis nr 2 ja on nüüd vallutamas moelavasid Pariisi kõrgmoenädalal.

Dokumentaal “McQueen” linastub 9. juunil eestikeelsete subtiitritega. Lee Alexander McQueeni elukäik oli kui moodsa aja Tuhkatriinu muinasjutt põimituna gootiliku süngusega. See on lugu Londoni töölisklassi perest pärit tähelepandamatust noorukist, kes sai oma deemonitest jagu ja lõi üle maailma tuntud moebrändi, mis tegi temast sajandi ikooni. Kuidas sellel pungilikul mässajal õnnestus Pariisi kõrgmoemaailm vallutada ning peadpööritavasse ja revolutsioonilisse Cool Britannia ajajärku oma jälg jätta? Ja miks ta kuulsusetipul sellele kõigele šokeeriva lõpu tegi? Film peegeldab McQueeni loomingu metsikut ilu, julgust ja elujõulisust. See on intiimne pilguheit radikaalse ja lummava moegeeniuse ühtaegu piinatud ja lennukasse maailma, mille mõju moemaailmale on olnud mõõtmatu.