Avaleht Seltskond Eestlaste südameid liigutanud Estas Tonne tuleb sügisel taas Eestisse
Eestlaste südameid liigutanud Estas Tonne tuleb sügisel taas Eestisse

Eestlaste südameid liigutanud Estas Tonne tuleb sügisel taas Eestisse

Estas Tonne

13. oktoobril esineb Nordea Kontserdimajas taas maailmanimega muusik  Estas Tonne, kes annab kontserdi “Reviving The Water” koos Pepe Danza ja Netanel Goldbergiga. Estas on käinud Eestis juba mitu korda, tema eelmine kontsert koos Pepe Danza ja Dimitri Artemenkoga oli novembris Vene Kultuurikeskuses ja tollel korral sai saal tunda osakest tema unikaalsest maailmast. Tema kontsertidele on omane, et mingil ajahetkel kuulaja unustab oma argipäevamured ja läheb üle ühtsele hingamisele, jäädes see juures vabana oma isiklikku ruumi.

Mida aga tähendab “Reviving The Water” ehk Vee Elustumine? “Veest võib kirjutada lõpmatult. Iidsed kultuurid ja rituaalid käsitlevad vett kui üht kõige tähtsamat elementi ja elu aluspõhimõtet ning viimastel aastakümnetel on teaduslikud avastused ilmsiks toonud samuti vee elava natuuri ja kosmose vahelise suhte. Igaühel meist on oma arusaam veest, vastavalt enda teadmusele ja intuitsioonile. Mistõttu meie soov on see slogan edasi anda ilma liigsete kommentaarideta ning pigem innustada Teid lihtsalt sulgema silmad ja sukelduma helilainetesse ning laskma end sel kanda. See viib teid paika, kus ookeani puhastamine saab alguse ühestainsast tilgast,” — nii kirjeldavad muusikud oma kontserdi olemust.

Estas Tonne on hiilgav muusik, kes oma avara väljendusrikkusega eemaldab tavapärased meelelahutusäri seadused. Muusika pole tema jaoks eesmärk omaette, pigem vabastav tööriist, äratades inimestes piiritu potentsiaali enda ja välismaailma tunnetamiseks. Reisides mööda lugematuid maid ja kohti leiab Estas Tonne end erinevates kultuurides, samas identifitseerimata end ühe kindla rahvuse või maaga, pigem kogu maailma kultuuririkkusega. Tema muusika on seega paljude lähenemiste peegeldus, mitmekesiste stiilide peaaegu märkamatu üksteise sisse sulamine, andes üllatuslikud tulemid ja luues harmoonilise helistruktuuri, jõudes iga etteastega kuulajani erinevalt, alati unikaalses vormis ja meloodias. Minnes veelgi sügavamale inimeste aistingutes, võib tajutav emotsionaalne suurejoonelisus olla kuulajale mitte ainult tugev esteetiline kogemus, vaid algus võimsale sisemisele ärkamisele, kus tõstab pead uus arusaamine maailmast ja tõelisest minast.

Joseph “Pepe” Danza

Joseph “Pepe” Danza on unikaalne nähtus tänapäeva põlvkonna muusikute hulgas, kes murrab geograafilisi ja muusikalisi piire läbi nii Ida kui Lääne traditsiooniliste vormide sügava õppimise ja mõistmise. Sündinud Uruguays ja elanud, õppinud ning esinenud üle terve maailma on Pepe omandanud laia kultuurilise mitmekülgsuse ja teda on kutsutud “maailmamuusika kehastuseks” ja “ekstreemseks multiinstrumentalistiks”. Ta mängib löök-, puhk- ja keelpille ning mõningaid peaaegu tundmatuid instrumente, mida on tema ülemaailmsete pillide kogumikus üle 300. Kollektsioonis leidub India sitar ja bansuri, Araabia nei, Aafrika löökpillid (sealhulgas eriline djembe); flöödid, Jaapani shakuhachi; keelpillid – guzheng, kannel, Ladina-Ameerika ja Hispaania kitarr, klaas- ja Tiibeti kausid jne., lisaks mõned spetsiaalselt Pepele tehtud ainulaadsed käsitööpillid. “Ma elan sügavas teadmises ja kogemuses, et muusikal on tugev ümberkujundav jõud ning inimkond ja meie armas planeet Maa on valmis muutuseks kõrgematele sagedustele. Ma usun, et muusika mängib olulist rolli selles pöördes ja ma olen siin et seda tööd teenida, ükskõik mis viisil ja ükskõik mis kohta ma olen kutsutud,” räägib Pepe.

Netanel Goldberg

Iisraelist pärit Netanel Goldberg, kes kontserdil esineb vokaalina, on silmapaistev kontratenorist muusik, kelle hääl on puhas kunst, mis rändab sõnuseletamatutel radadel, ühildades kõige sügavamaid ja müstilisemaid paiku ning peegeldab improviseerides läbi muusika meid ümbritsevat elu, tema tervendavad kontsertesinemised on tuntud nii Iisraelis kui ka Euroopas ja Ameerika Ühendriikides. “Meloodia on kui vee tilkumine kivile – avades tasahaaval südame väravaid,“ on Netanel Goldberg tervendava muusika kohta öelnud.

Piletid Estas Tonne, Joseph “Pepe” Danza ja Netanel Goldbergi kontserdile  “Reviving The Water” hinnaga 19.40-55.50 on saadaval Piletilevis.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga