Avaleht Film PALJU ÕNNE! Filmiguru sai aastaseks!
PALJU ÕNNE! Filmiguru sai aastaseks!

PALJU ÕNNE! Filmiguru sai aastaseks!

Nüüdseks aasta aega tegutsenud Filmiguru tegijad Richard Järvi ja Andry Padar toovad vaatajateni filmisoovitusi, korraldavad iga kuu Coca-Cola Plazas eriüritust, lavastavad koomilisi sketše ning unistavad, et Eesti inimesed oleksid veidi rohkem filmihullud ja nad ise saaks Filmiguru tööd teha täiskohaga.

Kuidas tekkis üldse Filmiguru idee?

Andry: Kuna töötan ise TV3-es, siis üks hetk oli vajadus veel tekitada veebikeskkonda lühisisu juurde. Kuna Eestis puudub hea filmisaade ja ma ise olen suur filmihuviline, siis nii see mõte tekkis. Forum Cinemas tuli ka ideega kohe kaasa õnneks.

Richard: Kui mina kõne sain, et kas oleksin huvitatud sellisest asjast, siis läksin kohe põlema. Ma pole ju filmi- või kinomaailmaga otseselt kuidagi seotud, aga õnneks õiged inimesed lihtsalt teadsid, et olen suur filmifänn. Tegelikult olen juba pikalt teinud YouTube’is ka ühte filmisaadet „Action Industries“.

Miks üldse sellist saadet vaja on? Filmide treilereid saab ju igaüks netist vaadata.

A: Mulle ei meeldi klassikaline filmikriitikute jutt. Mul hakkab neid kuulates nii kuramuse igav! Ja näeme ju ka pidevalt, kuidas kriitikute hinnangud ja vaatajate numbrid kokku ei lähe. Meie olemegi tavalised Eesti mehed, kes annavad tavalistele Eesti meestele ja naistele soovitusi. Minu haridus selleks on väga paljude filmide vaatamine. Richard teab juba rohkem taustainfot, režissööre jne.

R: Jah, mu isa ütles ka kunagi, et kui ma mäletaks ajalugu sama hästi kui näitlejate nimesid, siis poleks mul kooliga mingeid probleeme. Meie üritame anda adekvaatset hinnangut, mis võiks inimestele peale minna ja ei pürgi mingite suurte kunstiliste teoste poole. Leiame, et Filmiguru juures on eristav ja oluline emotsioon, mis me asja juurde anname. Räägime instinktiivselt ja seepärast teeme alati ka huumorit, sest see on ju parim emotsioon üldse.

A: See on isegi natuke nagu inspiratsioonikõne.

R: Ja lõpuks saan mina näiteks juba sellest suure rahulduse, kui keegi tuleb ja ütleb, et tõesti minu soovitatud film oli väga hea. Tahan seda jätkata.

Mille järgi üldse filme valite?

A: Valime saatesse alati kaks filmi. Ühe kinodes jooksva ja ühe vanema, mis on tulnud Go3 keskkonda.  See on eriti hea seepärast, et nii saame meelde tuletada ka vanemaid filmipärle, mis paljudel veel nägemata või mida tasub uuesti vaadata. Minule endale on kõige tähtsam lugu. Kui lugu on hea ja köitev, siis pole isegi nii tähtis, kui hästi see toodetud on.

R: Mina üritan võimalikult laialt vaadata ja leida peidetud kalliskive ka sealt, kust ehk kohe otsida ei oskaks. Kuna vaatan filme palju, siis tekib ka mingi hetk oskus, mis võiks ka teistele meeldida ja mis mitte. Näiteks eelmisel aastal vaatasin ära üle 220 filmi. Minu jaoks on film nagu pitsa. Isegi halb pitsa on ikkagi pitsa.

Filmiguru aastase tegutsemise jooksul olete teinud ka hulgaliselt sketše. Kuidas need ideed sünnivad? 

R: Mõnikord on nii, et teame juba nädal aega ette, millistest filmidest rääkima hakkame ja siis turgatab kohe ka sketši idee pähe, kuid mõnikord pole üldse ideed, aga kui tuleme kohale ja hakkame omavahel filmist rääkima, siis tekib kuidagi orgaaniliselt see mõte.

A: Eks need sketšid on ikka otseselt filmide sisust inspireeritud. Filmi „Avengers“ puhul oli loogiline, et teeme midagi sõrmede nipsutamisega näiteks. Mulle endale on seni meeldunud väga sketš, kus panime selga kostüümid ja jooksime mööda kinomaja ringi, sest tahtsime rääkida Gozilla ja King Kongi filmist.

R: Mõnikord on muidugi meie ideed sellised, mis nõuaksid tehniliselt veidi rohkem, kui suudame teha.

Richard Järvi (vasakul) ja Andry Padar

A: Noh, tegelikult, kui mõtted oleksid ikka väga nõudlikud, siis ei teeks. Seni oleme ikka kõik ideed suutnud ellu viia. Peame lihtsalt nutikad olema.

R: Sketšide puhul üritame tavaliselt leida ja välja tuua mingit ühisnimetajat filmide vahel, mida tutvustame. Mõnikord on juba see ühisnimetaja omamoodi humoorikas või põnev.

Lisaks Filmiguru saatele on kord kuus ka Filmiguru eriüritus Coca-Cola Plazas. Milleks seda veel vaja on ja mida te seal teete?

A: Eriüritus on tegelikult nagu meie saade, aga live’s. Räägime natuke tausta, põnevaid fakte, küsime inimestelt küsimusi ja üleüldiselt aitame filmi sisse elada.

R: Minu arust ongi see hästi lahe, et inimesed on väga huvitatud asjast ja kuulavad põnevusega. See ongi natuke nagu meie ülesanne, et tekitada Eestis rohkem ja aktiivsemaid filmifänne.

A: See annaks 200% filmielamusele juurde, kui näiteks inimesed käiksid esilinastustel ja ka niisama oma lemmikfilme vaatamas näiteks kostüümides. Välismaal on see märksa tavalisem. Mulle väga meeldib, et Forum Cinemas on järjest rohkem seda rida ajamas. Näiteks Star Warsi filmi ajal oli kinos valgusmõõkade näitus, mis oli väga lahe.

R: Star Warsi esilinastusel oli isegi päris palju inimesi juba kostüümides. Eesti häda on ainult see, et sellist spetsiifilist filminänni ei ole poodidest väga saada. Aga alati on võimalusi, sest nagu öeldakse – teatris peab käima, aga kino peab ise tegema!


Kas siis Filmiguru linastustel käivad ainult teiesugused filmifännid?

A: Üldsegi mitte. See ongi lahe, et see on huvitav ka inimestele, kes ei ole otseselt fännid. Kui alguses istutakse veel niisama mobiilid käes, siis hiljem kuulavad kõik huviga.

R: Ma arvan, et ilmselt ongi see põnevam isegi just neile, kes muidu ei tea filmimaailma üksikasju. Filmiguru eesmärk ongi siis seda põnevat filmindust inimestele lähemale tuua.

Millised on Filmiguru edasised arengud?

A: Tahame ikka veelgi rohkem sellesse panustada. Kui võimalusi rohkem, siis saame ka vingemalt teha. Näiteks loodame üks hetk teha eraldi pikema Filmiguru formaadi podcasti näol.

R: Eks teeme hingega asja edasi ja loodame, et asi ikka kasvab. Mina näiteks teeksin hea meelega Filmiguru tööd täiskohaga.

Millised on filmid, mida aastast 2020 eriti ootate?

A: „Tenet“. Mina ootan juba personaalsest huvist, sest käisin ka ise seal võtetel. Juhus selline lugu, et Nolan oli minust kuskil 1,5 meetri kaugusel. Ja seal oli ka mu sõber Kris, keda ma hüüdsin kõvasti. Nolani eesnimi on ju Christopher ja siis ta arvas, et ma hüüdsin teda ja vahtis meile otsa.

R: Minu jaoks oli „Tenet“ oodatud film juba enne seda, kui ma sinna mängima sain. Nolan on lihtsalt nii kõva nimi, et sealt midagi halba tulla ei saa. Teise filmina ootan filmi „Dune“, mis peaks välja tulema sügisel.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga