Avaleht Seltskond Helikunsti- ja muusikafestival Üle Heli jõuab Tartusse
Helikunsti- ja muusikafestival Üle Heli jõuab Tartusse

Helikunsti- ja muusikafestival Üle Heli jõuab Tartusse

Tartu Kunstimajas avatakse 19. märtsil festivali Üle Heli ideid kajastav grupinäitus, millega sümbioosis toimub ka kolmepäevane minifestival.

Festival algab näituse “Hargnevate helide aed” avamisega, mille eesmärgiks on esitleda seni Üle Heli festivali viie aasta jooksul fookuses olnud olulisemaid heli ja ruumiga seotud ideid galerii keskkonnas. „Kui väljend „festival kui kunstiteos” kõlab justkui metafoorina, siis käesoleva näituse eesmärgiks on see metafoor ellu äratada ja teha see ka Timo Tootsi loodavate tehnoloogilise kunsti lahenduste abil näitusekülastaja jaoks interaktiivseks,“ kommenteerib festivali kunstiline juht ja näituse kuraator Aivar Tõnso.

Näituse keskseks teoseks on installatsioon, mis koosneb Timo Tootsi ehitatud ruumilise heli mikserist ehk linkispace‘ist, Eike Epliku skulptuuridest, Aivar Tõnso ja teiste helikunstnike loodud ruumis liikuvatest helidest ning neid vahendavatest kõlarimetsast.

Festivali avapäev jätkub audiovisuaalse kontsertõhtuga “Eksperimendid horisondiga” Tartu Elektriteatris. Kontsert keskendub heli ja ruumi seostele kujutlustetasandil. Esitusele tulevad ka mõned samal õhtul avatava näituse ideed. Esinevad Ekke Västrik, Wondering O, Sander Saarmets, Ulmer, Jaanus Siniväli ja Maria Jönsson. Visuaalide eest vastutab Tencu.

20. märtsil Tartu Kunstimuuseumis toimub Taavi Suisalu näitusega “Datafanta” seotud heliperformance “Long Play Of A Short Stay”. Üle Heli põhisündmus viib publiku Aparaaditehasse, kus leiab aset mitmekülgne kontsertprogramm kahel laval: Erinevate Tubade Klubis ja Armastuse Saalis. Lisaks võib Aparaaditehase sisehoovis kogeda üheks õhtuks avatava Martin Rästa galerii Kehatu pilootprojekti „Latent”. Kontserdil osalevad maitsekalt klubimuusikat jazz’ist kuni techno’ni siduvad elavad legendid Jimi Tenor & Jori Hulkkonen Soomest, enigmaatiline, varjude ja valguse vahel liikuv duo Maarja Nuut ja Ruum, Eesti kitarrist Robert Jürjendal ja Venezuela elektroonilise muusika pioneer Miguel Noya, Taavi Tulev, Wrupk Urei, Kiwanoid, Post Horn, Nikolajenko (Ukraina), Ratkiller ja Sai Kuule.

Festivali viimane päev algab seminariprogrammiga koostöös Helikoosolekuga Kultuuriklubis Salong, kus käsitletakse teemasid ökoloogilisest muusikast ruumilise helini. Õhtul jätkub Üle Heli programm Tartu Uues Teatris. Kavas on viie erineva lähenemisega kvadrofoonilise heli laivi, väikeses saalis eksperimentaalfilmiprogramm ja õhtu lõpetuseks üks mehaanilise techno etteaste, mille eest vastutab Londonist pärit Graham Dunning. Festival toob Tartusse India päritolu meediakunstniku ja kirjaniku Budhaditya Chattopadhyay, kes töötades küll peamiselt heliga, käsitleb oma esinemiste ja installatsioonide kaudu ka globaalselt aktuaalseid teemasid, nagu kliimakriis, ränne, dekolonisatsioon jne. Kaunite kunstide õhtul esinevad esmakordselt ruumilise heli eeskavaga instrumentaalmuusik Argo Vals ja nii video- kui ka helikunstnikuna tuntud Martin Rästa, kes kanaldab muusika kvadrofooniliseks. Kunagist sünnilinna külastab Tartust pärit, aga juba üle 25 aasta USA-s ja Inglismaal resideerunud elektronmuusik ja programmeerija Alo Allik. Duo SSSS (Sten Saarits ja Sven Sosnitski) esitab helikompositsiooni „Geneetiline materjal“. Aivar Tõnso toob teatrisse hiljutise, ka Tartu Kunstimajas toimuva näitusega seotud eeskava “Imaginaarsete kohtade heliatlas”.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga