Avaleht Festival Kultuuriminister Ott tervitas Soome ja Ungari kolleege hõimupäeva puhul
Kultuuriminister Ott tervitas Soome ja Ungari kolleege hõimupäeva puhul

Kultuuriminister Ott tervitas Soome ja Ungari kolleege hõimupäeva puhul

Oktoobrikuu kolmandal laupäeval tähistatakse Eestis hõimupäeva – sel aastal lehvivad riigilipud 16. oktoobril, tähistamaks soome-ugri rahvaste suurimat iga-aastast kultuurisündmust.

Kultuuriminister Anneli Ott saatis temaatilise tervituse Soome kultuuriministrile Antti Kurvinenile ja Ungari rahvusressurside ministrile Miklós Káslerile, et rõhutada hõimurahvaste kultuurikoostöö olulisust soome-ugri keelte ja kultuuride elujõulisuse tagamisel maailmas.

„Hõimupäev on üks kõige olulisemaid tähtpäevi Eesti, Soome ja Ungari kultuurikoostöös. See tõstab esile soome-ugri rahvaste ja nende keelte unikaalsust ja tähtsust Euroopa kultuuriruumis, tõstes väikerahvaste väärtust maailmas laiemalt,“ ütles Ott. „Sel suvel korraldas Eesti VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressi Tartus, mis loodetavasti jätkub olulise rahvusvahelise koostööfoorumina ka tulevikus, aidates kaasa põlisrahvaste keelte ja kultuuride kaitsmisele maailmas.“

MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eestvedamisel tähistatakse hõimupäevi üle Eesti. Soome-ugri rahvaid tutvustava sündmustesarja keskmes on käesoleval aastal põlisrahvad ja loodus. Hõimupäevade peasündmused toimuvad Tallinnas Vaba Laval 16. oktoobril ja Tartus Eesti Rahva Muuseumis 17. oktoobril, kus esinevad Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste ja Eesti enda murdealade folklooriansamblid ja solistid. Külalisesinejad on sel aastal Lätist, Ungarist ja Soomest. Tallinna kontserdid toimuvad koostöös Jazzkaarega.

Oktoobri ehk hõimukuu vältel saab kuulata kontserte, vaadata näituseid ja filme ning kuulata loenguid. Koostöös ERR-i voogedastuskeskkonnaga Jupiter valmis mahukas ja sisuküllane hõimupäevade lehekülg.