Avaleht Seltskond Legaalne tänavakunst sobivas kohas võib pakkuda tõelist elamust
Legaalne tänavakunst sobivas kohas võib pakkuda tõelist elamust

Legaalne tänavakunst sobivas kohas võib pakkuda tõelist elamust

Telliskivi linnak
Telliskivi linnak

Tallinnas toimus 6.-12. oktoobril rahvusvaheline festival JJ-Street Baltic Session 2014, mille raames viidi koostöös Mupoga läbi illegaalsest grafitist vabanemise puhastusaktsioon Tallinna kesklinnas.

Noored vabatahtlikud  Eestist eemaldasid enim soditud hoonete seintelt kritseldused ja muu silma riivava illegaalse „kunsti“. Puhastusaktsiooni puhastamisele spetsialiseeruv Nanomaxi OÜ, andis noorte käsutusse oma professionaalsed puhastusvahendid.

Lisaks sellele tegid valdavalt välismaist päritolu tänavakunstnikud tööd kolmel objektil  –  Nõmme terviserajal aadressiga Vääna tn 13 ja 13a, Telliskivi loomelinnakus restorani „Lendav taldrik“ ning Mustamäe noortekeskuse seinal.

Vääna tänav
Vääna tänav

Eile tehti mupos kokkuvõtteid tänavakunsti aktsioonist ning vaadati üle valminud tööd. Kõige põnevamaks tunnistati Telliskivi loomelinnakus loodud kunstitöö, mis sobindub väga kenasti veidi boheemlaslikku olustikku, kus kultuur ning kunst on omavahel läbi põimunud ühtseks kompaktseks tervikuks. „Selle kohta võib küll öelda, et tegemist on väljapaistva loominguga,“ arvas Tallinna Munitsipaalpolitsei noorsootöö sektori juht Müürsepp.

Pealtvaatajate ja möödujate käest ei tulnud ootamatule tänavakunsti tegevusele ühtegi negatiivset kriitikanoolt. „Inimesed pigem imestasid tehtu üle ja soovisid ka teiste lähemal asuvate seinte puhastamist kritseldustest ning pigem katmist korraliku tänavaloominguga“.

Mupo eesmärk ongi näidata, et iga kritseldus pole grafiti ja et korralikult realiseeritud töö võib sobivas kohas muutuda kunstiliseks tervikuks, nagu see juhtus ootamatult efektselt Telliskivi tänaval. Samuti soovitakse suunatud tegevusega kanaliseerida noorte loomeõhin kindlatesse raamidesse ja vähendada linnaruumi spontaanset ning inetut sodimist. „Eriti kurb on vaadata vanalinna muinsuskaitse all olevaid väärtuslikke hooneid,“ ütles Müürsepp. „Neid iidseid kiviseinu on pea võimatu lõplikult puhastada, sest grafiti värvimaterjal on sööbiv ning raskesti eemaldatav.“

Ühe üllatusmomendina toodi välja asjaolu, et grafiti konkursil ja edasistel aktsioonidel osalesid valdavalt välismaised tänavakunsti esindaja. Selles osas ootaks järgmisel üritusel rohkem eestlaste panustamist.

Mupo loodab koostöös Eesti tänavakunstnikega leida võimalikke väljundeid noorte tänavakunstnike loomingupalangule ka tulevikus. Mõtteid on käinud mõne maa-aluse tunneli kaunistamise üle sarnaselt Lilleküla jaamas tehtule, aga veelgi kaasaegsemal ning efektsemal moel. Miks mitte koos valgus-  ja heliinsallatsioonidega. Erinevaid põnevaid võimalusi peaks tänapäeva võimaluste juures leiduma, selleks on aga vaja teha tihedat koostööd. Seekordne JJ-Street Baltic Session 2014 andis selleks piisavalt mõtteainet ja inspiratsiooni.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga