Avaleht Film Need filmid võistlevad PÖFFil peaauhinna pärast
Need filmid võistlevad PÖFFil peaauhinna pärast

Need filmid võistlevad PÖFFil peaauhinna pärast

Kui PÖFF Kanada režissööri Karl R. Hearne´i põneviku „G” oma põhivõistlusprogrammi valis, ei aimanud keegi, mis peitub nimetähe R taga tegelikult – peitus tõeline üllatus!

Tuli välja, et autori nimi on… Karl Raudsepp-Hearne.

„Ma lühendan seda mugavuse pärast, aga pole kunagi oma Eesti juurtest loobunud,” ütleb pooleldi eesti, pooleldi iiri verd filmilavastaja ise.

Tema vaimulikust vanaisa Karl põgenes Eestist 1944. aastal Kanadasse, kus temast sai Eesti luterliku kiriku Põhja-Ameerika piiskop.

Raudsepp-Hearne´i film „G”, milles vanem naine asub verise kättemaksu teele, kui korrumpeerunud ametnikud võtavad ära tema kodu ja kolivad ta koos abikaasaga vanglasarnasesse vanadekodusse, jõuab Tallinnas ekraanile esimest korda maailmas.

“G”, G (Dale Dickey) aktsioonis. Foto: kaader filmist

Esimest korda elus võtab Eesti külaskäigu ette ka Raudsepp-Hearne. Koos temaga on Tallinna oodata ka nimekat peaosatäitjat Dale Dickeyt, kes on siinsele publikule tuttav näiteks filmidest „Paljad luud”, „Läbi tule ja vee” ja „Armastuslaul”.

Kokku on täna välja kuulutatud põhivõistlusprogrammis 20 filmi, millest 13 puhul on tegu maailma- ja seitsme puhul rahvusvahelise esilinastusega.

Tänasest algab ka autorite osavõtul toimuvate pidulike esilinastuste piletite eelmüük. Kehtib soodushind: 7 eurot 50 senti.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on tänavune põhivõistlusprogramm värske, originaalne ja kõrge kunstilise tasemega. „Võib öelda, et kõik, mis on õhus, jõuab ka kinolinale. Ühiskondlikult aktuaalseid teemasid on käsitletud terava vaatenurga, huvitavate loojutustamise viiside ja põnevate vormiliste lahenduste kaudu – selle järgi meid maailmas juba tuntakse ja hinnatakse,” ütles ta.

Valikus on esindatud Euroopa, Aasia ja Põhja-Ameerika filmikunst, kaugematest riikidest Jaapan, Kanada, USA, India, Lõuna-Korea ja Mehhiko.

Noorim lavastaja on 38-aastane belglane Gust Van den Berghe, vanim 78-aastane hollandlane Jos Stelling, kelle varasemad filmid – „Illusionist”, „Pöörmeseadja”, „Lendav Hollandlane”, „Reisile sinuta” – on toonud talle palju austajaid ka Eestis.

Tema värskeim film „Nataša tants” on tragikoomiline ja kummastav võimatu armastuse lugu, mida vanameister ise nimetab oma viimaseks.

“Nataša tants”. Foto: kaader filmist

Kõige säravamaid auhindu, näiteks Berliini Kuldkaru filmi „Lapse poos” eest, on võitnud rumeenlane Călin Peter Netzer, kelle uues töös „Perekonnalugu” kaevub režissöör, kes tahab teha filmi oma vanematest, nende süngetesse saladustesse, mis on seotud diktaator Nicolae Ceaușescu totalitaarse režiimiga.

Mainekal Sundance´i festivalil auhinnatud ameeriklane Boaz Yakin, kelle filmograafiasse kuuluvad ka sellised Hollywoodi kassamagnetid nagu „Titaanid” ja „Professionaal”, tuleb PÖFFile millegi hoopis teistsugusega – tema sürreaalses, tantsu, räppi ja muusikat ühendavas draamafilmis „Veel üks kord” avaneb maagiline uks hauataguse elu koridori, kus tänavatantsija DeRay otsib uut võimalust oma õnnetult lõppenud suhtes slämmija Naimaga. Peaosatäitjaid, maailmakuulsa Alvin Ailey Ameerika tantsuteatri juhtsolisti Jeroboam Bozemani ja tunnustatud slämmijat Mecca Verdelli on oodata ka Tallinna.

Itaalia režissööri Emma Dante kaks eelmist filmi osalesid Veneetsia filmifestivalil, „Palermo tänava” peaosatäitja Elena Cotta on võitnud seal ka parima naisnäitleja auhinna. Ka näitleja, dramaturgi ja teatrilavastajana tuntud Dante uues filmis „Lunastus” kasvatavad kolm eluheidikute külas elavat prostituuti ühiselt nõrgamõistuslikku Arturot, kelle ema – nende kolleeg – suri sünnitusel. See on austusavaldus naistele – nende igavesele armastusele ja optimismile.

Oma uue tööga „Magnetmees” on Tallinnas tagasi Belgia režissöör Gust Van den Berghe, kes võitis 2014. aastal filmi „Lucifer” eest PÖFFi grand prix´. „Magnetmees” on tragikoomiline lugu introvertsest tsirkuseartistist Lucienist, kellel on üleloomulik võime: tema keha külge kleepuvad metallist esemed, aga mitte ainult – tema magnetism tõmbab ligi ka head ja halba.

Nõukogude Liidu kommunistliku partei peasekretär vaagub elu ja surma vahel, aga võimust lahti ei lase. Sellise naeruväärselt jabura ja absurdselt nukra situatsiooni ümber keerleb Gruusia režissööri Rezo Gigineišvili uus film „Patsient #1”, mida on juba tunnustatud Werner Herzogi auhinnaga.

Noorte toitumishäiretest tõukub Jaapani režissööri Akira Iwamatsu psühholoogiline draama „Ben-Joe”, milles buliimik Saki siirdub ravile eraldatud mägisanatooriumisse, kus temast saab groteskse sotsiaalse eksperimendi osaline.

“Ben-Joe”. Foto: kaader filmist

Kolm aastat tagasi lõi terve Prantsusmaa kihama, kui ilmus Vanessa Springora raamat „Nõusolek”, milles autor kirjeldab oma suhet 36 aastat vanema kirjaniku Gabriel Matzneffiga – tema oli siis 14-, kirjanik 49-aastane. Nüüd on ka eesti keelde tõlgitud teose ekraniseerinud Prantsuse režissöör Vanessa Filho ja tulemus on… provokatiivne.

Ukraina filmikunsti esindab Ivan Tõmtšenko ajalooline draama „Hapnikujaam”, mis põhineb krimmitatarlaste rahvusliku liikumise juhi, Nõukogude ajal kuus korda vahistatud Mustafa Džemiljevi elul.

Põhivõistlusprogramm:

 1. „Andrea armastus” (Hispaania), rež Manuel Martín Cuenca
 2. „Ben-Joe” (Jaapan), rež Akira Iwamatsu
 3. „Patsient #1” (Gruusia-Venemaa), Rezo Gigineišvili
 4. „Vaiki igavesti” (Montenegro-Serbia-Tšehhi-Horvaatia-Põhja-Makedoonia-Sloveenia), rež Ivan Marinović
 5. „Nähtamatud aknad” (India), rež Dr Biju
 6. „Nataša tants” (Holland), rež Jos Stelling
 7. „Nõusolek” (Prantsusmaa), rež Vanessa Filho
 8. „G” (Kanada), rež Karl R. Hearne
 9. „Perekonnalugu” (Rumeenia-Prantsusmaa-Taiwan), rež Călin Peter Netzer
 10. „Oktoobri metafiktsioon” (Lõuna-Korea), rež Kyu-jun Cho
 11. „Lunastus” (Itaalia), rež Emma Dante
 12. „Teresa” (Hispaania), rež Paula Ortiz
 13. „Kümme kuud” (Iisrael), rež Idan Hubel
 14. „Valge lipp” (Mongoolia-Šveits-Jaapan), rež Batbayar Chogsom
 15. „Magnetmees” (Belgia-Luksemburg-Prantsusmaa-Holland), rež Gust Van den Berghe
 16. „Veel üks kord” (USA), rež Boaz Yakin
 17. „Mees Roomast” (Holland-Saksamaa), rež Jaap van Heusden
 18. „Amal” (Belgia), rež Jawad Rhalib
 19. „Hapnikujaam” (Ukraina-Tšehhi-Rootsi-Slovakkia), rež Ivan Tõmtšenko
 20. „Halb näitleja” (Mehhiko), rež Jorge Cuchi

Festivali peaauhinna suurus on 20 000 eurot ja selle paneb välja Tallinna linn.

Põhivõistlusprogrammi filmide esimeste, külalistega pidulike seansside piletid on 7,5-eurose soodushinnaga müügil alates tänasest. Soodushind kehtib 26. oktoobrini. Kogu programm avalikustatakse 27. oktoobril.

 • Pimedate Ööde filmifestival toimub 3.–19. novembrini.