Avaleht Telesaade Roald Johannson paneb end proovile Eestimaa kõige vanemates saunades
Roald Johannson paneb end proovile Eestimaa kõige vanemates saunades

Roald Johannson paneb end proovile Eestimaa kõige vanemates saunades

Täna kell 20 kütab saatejuht Roald Johannson Kanal 2 saates „Roaldi retked Eestis“ endal naha kuumaks Eestimaa kõige vanemates saunades ja saab tuttavaks tõeliste saunalõvidega.

Vanadel eestlastel oli kaks kõige olulisemat püha kohta – hiis ja saun. Eestlased on ajalooliselt käinud saunas nii sünnitamas kui ka suremas ning viibinud seal ka kosjas ja pulmas. Roald Johannson põrutab taaskord Tallinnast välja ka otsib üles kõige vanemad külasaunad Eestis: Kadrina alevikus Lääne-Virumaal ja Koosa külas Peipsiääre vallas. Koosa saun on tegutsenud saun 59 aastat järjest. Sellest viis aastat kauemgi on tegutsenud Kadrina kogukonnasaun.

Aastakümnetepikkuse staažiga saunalõvid ja saunaklubi liikmed Marko Pomerants ja Rein Sikk panevad saatejuhi saunalaval tõeliselt proovile. Kohati tõuseb temperatuur üle 120 kraadi. „Neil meestel on aukartustäratav kogemustepagas, mistõttu ka tulised kraadid neid lõvisid naljalt ei murra, aga minul võttis kõrvad peaküljest lahti,“ sõnas Roald.

„Saunas ei pea ainult pühapäeviti käima,“ räägib Pomerants, kes ükskord lausa saunatsüklisse langes. „Käisin kümme päeva järjest saunas, neljas Eesti eri paigas ja neljas eri saunas,“ sõnab Pomerants, kelle jaoks saun on elu lahutamatu osa.