1. Avaleht
  2. Seltskond
  3. Telesaated
  4. Vanad sarjad ehk hea tuju garanteeritud: kas nostalgilised telesaated toetavad vaimset tervist?
Vanad sarjad ehk hea tuju garanteeritud: kas nostalgilised telesaated toetavad vaimset tervist?

Vanad sarjad ehk hea tuju garanteeritud: kas nostalgilised telesaated toetavad vaimset tervist?

Telesaated on aastakümneid olnud popkultuuri põhiosaks, pakkudes tuttavate lugude ning tegelaste najal tunde ja tunde meelelahutust. Kuigi pidevalt toodetakse uusi seriaale, leiavad paljud inimesed, et neid tõmbavad tagasi vaid vanad lemmikud ja selle tulemusena vaadatakse nende nostalgiliste sarjade episoode ikka ja jälle. Miks on inimesed nii huvitatud vanade telesaadete uuesti vaatamisest ja mis see neile annab?

Olulist rolli mängib nostalgia

Kõigepealt mängib vanade telesaadete vaatamise atraktiivsuses suurt rolli, nagu ka eelnevalt mainitud, nostalgia. Sageli seostavad inimesed neid saateid oma minevikust pärit õnnelike mälestustega ning nende uuesti vaatamine võib esile kutsuda mugavustunnet ja rõõmu. See seos inimese isikliku ajalooga võib olla eriti tugev, muutes vanade seriaalide uuesti vaatamise lohutavaks ja tuttavaks kogemuseks. Siinkohal peab mainima, et „nostalgia tunne“ ei käi ainult kaasas sarjadega, mis said produtseeritud viimasel sajandil, vaid ka noored täiskasvanud tunnevad nostalgia tunnet isegi sarjades, mis said tehtud aastal 2010. aastal…aga juba 13 aastat tagasi.

Inimesed kipuvad vanu telesaateid uuesti vaatama, sest need pakuvad mugavust ja stabiilsust kiiresti muutuvas maailmas. Maailmas, kus uued tehnoloogiad ja ühiskondlikud normid pidevalt muutuvad, võib olla lohutav naasta millegi muutumatu ja tuttava juurde. Vanade telesaateid uuesti vaadates saavad inimesed põgeneda oma igapäevaelu kaosest ja sukelduda tuttavasse ning armastatud maailma.

Buffalo Ülikooli psühholoogiaprofessor Shira Gabriel ütles 2022. aasta intervjuus TIME’ile, et ka lõõgastumise eesmärgiga telesaateid uuesti vaadates, võib see pakkuda lohutust. Gabrieli, Derricki ja Hugenbergi 2009. aasta uurimuses on leiti, et kui inimesed vaatavad oma lemmikuid telesaateid uuesti, siis tunnevad nad end nagu nad oleksid teises maailmas. See võib muuta nende saadete vaatamise ajal nende end vähem üksildaseks, ütleb Gabriel. “See on tegelikult väga tervislik osa tugeva enesetunde ja sidemete säilitamisest tänapäeva maailmas,” ütleb ta sarjade uuesti vaatamise kohta.

Divya Nelakonda ja Kelsey Lu 2018. aasta artiklist tuli välja, et lemmikfilmide ja telesaadete uuesti vaatamine annab inimestele „vaimse tõuke“. Buffalo Ülikooli teadlased on leidnud, et lemmiksaadete uuesti vaatamise ajal ei pingutata nii palju mõeldes, mistõttu jääb vaimne energia tähtsamate ülesannete jaoks. Üldiselt on tõestatud, et vana lemmiksaate vaatamine mõjub vaimselt ja füüsiliselt taastavalt, võimaldades vaimul ja kehal end laadida, mis seletab, miks mõnedel on pärast pikka päeva soov vaadata oma lemmiksaateid.

Harjumuste säilitamine vähendab stressi

Uuringud on näidanud, et kui inimesed seisavad valiku ees, kas proovida midagi uut või jätkata olemasolevat harjumust, kipuvad nad valima asja, mis on nende jaoks juba tuttav. Seda nimetatakse status quo eelarvamuseks ja me teeme seda, sest juba olemasolevate harjumuste säilitamine vähendab stressi või pettumuse riski.

1988. aasta William Samuelsoni ja Richard Zeckhauseri uuring näitas esmakordselt status quo eelarvamust, mille käigus leidsid teadlased, et see tuttava eelistamine on põhjus, miks inimesed kipuvad ostlema näiteks samas toidupoes ja tellima toidumenüüst samu asju, sest tõenäoliselt vastavad need asjad isiku ootustele. Uue kaupluse külastamine või uue toote tellimine suurendab rahulolematuse tõenäosust.

Sama käib ka telesaadete puhul. Kujutame ette, et inimene tuleb koju peale väsitavat tööpäeva ja enam ei soovi mitte millegi peale mõelda, rääkimata sellest, mis uue teleseriaali värskes episoodis küll juhtuda võib ja hiljem võib-olla ka selles pettuda. Inimene valib hoopis juba tuttava sarja nagu „Pilvede all“, „Ühikarotid“, „Naabriplika“, „Saladused“, „Kelgukoerad“ või hoopis midagi muud, sest need on sarjad, mida on enne nähtud, teatakse neid tegelasi, kes seal sarjades on, teatakse, mis seal sarjas juhtub ning inimene saab tunda peale väsitavat tööpäeva lõõgastavat nostalgiatunnet ja enda vaimu ning keha järgmiseks päevaks laadida. Kõik need eelmainitud nostalgilised ja rahvale juba tuntud sarjad ning palju enamat on kõik vaadatavad järgmise põlvkonna teleteenuses Go3.

Kokkuvõtteks võib öelda, et inimesed kipuvad vanu telesaateid uuesti vaatama mitmel põhjusel, alates nostalgiast ja mugavusest ning lõpetades sellega, et inimene teab, et selles ei pea pettuma. Olgu see siis lapsepõlve lemmiksarja taasvaatamine, põgenemine igapäevaelu kaose eest või lihtsalt selleks, et peale väsitavat tööpäeva jalad seinale visata – vanade telesaadete uuesti vaatamine jääb tõenäoliselt populaarseks ajaviiteks veel aastateks.

Head Uudised GoodNews