1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. VIDEO I Meelis Lao peagi ilmuvast raamatust: kui mina ei räägi, siis varsti polegi enam kedagi, kes räägiks
VIDEO I Meelis Lao peagi ilmuvast raamatust: kui mina ei räägi, siis varsti polegi enam kedagi, kes räägiks

VIDEO I Meelis Lao peagi ilmuvast raamatust: kui mina ei räägi, siis varsti polegi enam kedagi, kes räägiks

Enesearengu teejuht ja raamatu „Lõpp on algus“ autor Tiit Trofimov vestles oma podcast`is „Keset elu“ Meelis Laoga, kellel ilmub peagi eestikeelne raamat „Meelis Lao. Vabadusvõitleja, spioon või mafiooso?“. Lao rääkis, kellele on raamat mõeldud ning milleks ta selle üldse kirjutas.

Kes elab minevikuta, elab tulevikuta ja kes ei tea oma minevikku, sel pole ka tulevikku

Lao tõdes, et mida vanemaks inimene saab, siis seda rohkem muutub ka tema mõttemaailm ja suhtumine maailma. Talle endale meeldib väga ütlus, et kes elab minevikuta, elab tulevikuta ja kes ei tea oma minevikku, sel pole ka tulevikku. Lao nentis, et tegelikult oleme mööda vaadanud sellest, mis viimase kolmekümne aasta jooksul Eestis juhtunud on. Ka on mööda vaadatud sellest, kus me olime ning kuhu oleme välja jõudnud. „Kõigepealt mis see Nõukogude Liit üldse oli? Inimesed mäletavad seda aega jupikaupa, et mis toimus Nõukogude Liidu ajal ning pärast seda, kui see kokku varises. Kuidas muutus meie ühiskond selliseks nagu see praegu on? See on võimas lugu, mis rullus lahti meie endi keskel,“ lausus ta ja lisas, et nii-öelda suur plaan on jäänud aga rääkimata. „Kui keegi ütleb, et käis Lauluväljakul tantsimas või Mart Laar räägib lugu, kus ta kabinetivaikuses kirjutas… Suure fooni plaan on rääkimata. Kui sa ajad oma asja, siis sa teedki ainult seda. Reaalne maailm oli nende inimeste silmade eest varjatud. Seda oma raamatuga üritangi inimestele välja tuua. Kui mina ei räägi, siis varsti polegi enam kedagi, kes räägiks, sest suurem osa neist inimestest on juba hauda läinud,“ nentis ta.

Mida vanemaks inimene saab, siis seda rohkem muutub ka tema mõttemaailm ja suhtumine maailma.

Raamatu kirjutamine kui peeglisse vaatamine

Trofimov tõi välja, et raamatu kirjutamine on teatud mõttes justkui ka iseenda hinge avamine. Tavaliselt inimesed, kes raamatut kirjutavad, kirjutavad seda tegelikult mingis mõttes iseendale. „See on mingis osas ka peeglisse vaatamine.“

Podcast “Keset elu”: Meelis Lao. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Lao nõustus ning selgitas, et tema raamatus on väga palju erinevaid aspekte. Näiteks geopoliitiline, poliitiline, aga ka majandus, pankurid ja gangsterid. Ka on raamatus kirjutatud sellest, kuidas läbi katseeksitus meetodi sai poisikesest mees. „Selle lahti rääkimine võtab oma aja ja on vaja julgust, et julged teatud asju rääkida. See aga nõuab omakorda oma elus teatud etappi jõudmist. Kui aga nüüd tagasi vaadata… Mind on auklikuks lastud, sopaga üle valatud… Mis mul kaotada on?“

Aeg on ainus valuuta, mida me tagasi ei saa

Küsimusele, et kui Lao saaks täna noore Meelisena oma elu uuesti alustada, siis kuhu liiguks tema tee, vastas ta, et soovitaks enda nooremale versioonile iseennast siin elus tunduvalt julgemini avastada. „Aeg on nii lühike. 50 aastat läheb kiiresti. Tundub, et kõik on justkui ees ja jõuad veel kõiki asju teha, aga tegelikult ei jõua. Mine käi julgelt oma teed, sest aeg on ainus valuuta, mis on kõige kallim ja mida me kunagi tagasi ei saa,“ andis ta enda nooremale minale soovituse.

Podcast “Keset elu”: Tiit Trofimov. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Trofimov usutles Lao käest, et kui viimane nägi, et „huntide kari“ tahtis tegutseda niipidi, aga tema mitte, kas Lao astus vahele ka. Lao nentis, et seda saab lugeda juba raamatust, sest tegu on looga, mis toimus meie endi keskel. „Uus raamat on eestlasest eestlasele. Seal on küll mu esimese raamatuga kattuvaid osasid, aga see on ikkagi täiesti teine raamat. Seal on lahti seletatud, kuidas ja miks mingid asjad juhtusid, miks ma seda tegin ja mida tundsin samal ajal,“ lausus ta ja lisas, et kui ta täna saaks mingites olukordades teistmoodi reageerida või teistmoodi käituda, siis tänase kogemusega oskaks ta öelda seda, mida tunneb täna, aga mida ta tol ajal ei teadnud. „Ma olen emotsionaalselt ja mõistuse arengult teistsugune, kui ma olin siis. Tol ajal käitusin vastavalt oma hetke parimatele äranägemistele, mida tunnetasin. Mõne asja üle olen uhke, mõne asja üle olen vähem uhke. Aga see on minu elu, mis on formeerinud mind selliseks, kes ma täna olen,“ leidis ta.

Tol ajal käitusin vastavalt oma hetke parimatele äranägemistele, mida tunnetasin. Mõne asja üle olen uhke, mõne asja üle olen vähem uhke.

Podcast “Keset elu”: Meelis Lao. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Mida nõrgem sa oled, seda halvemini sa käitud

Kui Trofimov tahtis noore poisina kosmonaudiks saada, sest viimased olid kuulsad, siis Lao rääkis, et tema noore poisina ei teadnud, kes ta on ja mida tahab. Ka praegu ei tea ta seda. Aga on asjad, mis tal on südame peal. „Kõigepealt see lugu, mis on rääkimata. Rääkisin ühe oma sõbraga, kes küsis, et kuidas sa saad kellegagi koos olles eeldada, mis samme ta teeb? Kuidas mõjutada seda, et temaga toime tulla, kui sa ei tea, kes ta on? Näiteks toimus võistlus suusatamises. Selleks, et teada, kuidas kellelgi läheb, pead sa teadma, mis määrdega kellegi suusad on, mis ilm on, kes on taustajõuks. Kuidas me teame mis juhtub edasi? Ja siis on eksperdid, kes kommenteerivad meile, mis nüüd juhtub. Täna vaatan seda võistlust, siis räägivad nad, et juhtus nii. Teine päev aga, et juhtus naa. Sellised asjad juhtuvad, sest tegeletakse vale asjaga,“ selgitas Lao ja lisas, et veel rohkem näitab see aga seda, et meie, tavalised inimesed, unustame ära, et tolle inimese sõnu pole vaja kuulata, sest ta ei tea, millest ta räägib.

„See ongi see, miks ma tahan kaasa aidata ja rääkida, kuidas me tekkisime. Ja kuidas tekkis see olevus meie riigi kõrvale, sest oht on meile sealt kogu aeg olemas olnud. Mina kindlasti ei taha kellegi võimu alla tagasi minna. Ja teine asi on see, et tahan noortele meestele rääkida, mida tähendab olla mees,“ sõnas Lao.

Nimelt on Lao näinud kõrvalt, et tänapäeva maailm teeb katkiseid ja nõrku noori poisse ning tüdrukud on aina hakkajamad. Ta tõi välja, et tema sõber ja kogenud arst ütles talle, et Lao ei kujuta ette, kui nõrgad poisid vastuvõttudel käivad ning kurdavad pisikeste asjade üle. „Mitte ainult seda, et mees peab suure nuiaga ringi käima, aga mida tähendab olla mees. Kuidas sa pead käituma, tundma ning teistesse inimestesse, eriti endast vanematesse, suhtuma. Olen elus tähele pannud seda, et kui inimene on intelligentne, tark ja tugev, siis ta suhtub alati endast nõrgematesse ja vanematesse hästi. Mida nõrgem sa aga oled, seda halvemini sa käitud.“

Olen elus tähele pannud seda, et kui inimene on intelligentne, tark ja tugev, siis ta suhtub alati endast nõrgematesse ja vanematesse hästi. Mida nõrgem sa aga oled, seda halvemini sa käitud.

Podcast “Keset elu”: Meelis Lao ja Tiit Trofimov. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Lao nentis, et selleks, et mõista seda olevust, kes siin meie kõrval on, pead sa olema nende keskel elanud. Kui sa oled nende kingades elanud, siis tead, mida nad emotsionaalselt tunnevad ja kuhumaani nad on võimelised minema. „Nemad ei tea seda. See on nende amet. Nad saavad selle eest palka, et ilusti lipsus käia. Nad on eksperdid, poliitikud… Aga kes olen mina? Kas vabadusvõitleja, spioon või mafiooso?“

Head Uudised GoodNews