Avaleht Film Eesti osalusega dokumentaalfilm “Ivanna elu” esilinastub korraga Taanis ja Kanadas
Eesti osalusega dokumentaalfilm “Ivanna elu” esilinastub korraga Taanis ja Kanadas

Eesti osalusega dokumentaalfilm “Ivanna elu” esilinastub korraga Taanis ja Kanadas

Guatemala režissööri Renato Borrayo Serrano dokumentaalfilmi “Ivanna elu” maailmaesilinastus on aprilli lõpus Kopenhaagenis festivalil CPH:DOX, kuid film linastub ka Kanada rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil Hot Docs, mis toimub sel aastal samuti hübriidfestivalina aprilli lõpus ja mai alguses.

Filmi peategelane Ivanna on 26-aastane viie lapse ema, kes elab Põhja-Siberis traditsioonilist nomaadielu, karjatades põhjapõtru, nagu seda on teinud juba sajandid tema esivanemad. Muutuva keskkonna ja kliimamuutuste tõttu enamik tema põtradest sureb ja naine aimab dramaatilist lõppu. Ivanna abikaasa Gena on pere juurest linna ära kolinud, lootes leida tööd naftatöölisena, tema tööotsingud pole seni aga vilja kandnud. Ivanna otsustab abielule anda veel viimase võimaluse, kolides samuti linna ja üritades tööd leida Gazpromis. Kõik ei lähe aga sugugi loodetult. Gena osutub vägivaldseks alkohoolikuks ja tagasiteed tundrasse enam pole. Nii peabki noor neenetslanna end kokku võtma, et kindlustada nii enda kui ka viie lapse tulevik.

Film jälgib nelja aasta jooksul Ivanna dramaatilisi pöördeid täis elu, alates tundrast kuni praeguseni, kus ta elab lastega Norilski linnas.

Filmi kaastootja on Eestist Baltic Film Production ja üks produtsent Marianna Kaat. Filmile on muusika loonud helilooja Timo Steiner.

“Filmi maailmaesilinastust soovisid nii mõnedki mainekad festivalid, kuid produtsendid üheskoos valisid seekord välja Taani festivali. Film jõuab ka Hot Docsile, mis tähendab, et “Ivanna elu” linastub korraga kahel tunnustatud dokumentaalfilmide festivalil ja kahel kontinendil. Eestis jõuab film kinodesse, kui viiruse levik peatub ja kinod taas avatakse,” kommenteeris Marianna Kaat.

Filmi režissöör ja operaator on Renato Borrayo Serrano. Filmi monteerijad on Renato Borrayo Serrano ja Inge-Lise Langfeldt. Lummava helikujunduse filmile tegi Eestis resideeruv Israel Bañuelos. Heli kokkusalvestus toimus BFM-i helistuudios. Filmi tootjamaad on Venemaa, Norra, Eesti ja Soome, produtsendid Vladislav Ketkovitš, Mette Cheng Munthe-Kaas, Marianna Kaat ja Pertti Veijalainen. Filmi on toetanud Eesti Filmi Instituut, Kone Foundation (Soome) ja Fritt Ord (Norra).