Avaleht Seltskond Eri Klasi 80. sünniaastapäeva tähistatakse muusikanädalaga
Eri Klasi 80. sünniaastapäeva tähistatakse muusikanädalaga

Eri Klasi 80. sünniaastapäeva tähistatakse muusikanädalaga

Eri Klasi 80. sünniaastapäevale pühendatud ERInädala juhatab sisse Mustpeade majas 5. juunil toimuv kontsert „Klassika koos Klasiga“, kus musitseerivad Kalle Randalu, Tallinna Kammerorkester ja dirigent Jaakko Kuusisto.

Kalle Randalu sõnul pakkus koostöö Eri Klasiga (1939–2016) mälestusväärseid hetki. Neist üks legendaarsemaid jäi 2004. aasta detsembrisse, kui ühiselt kanti ette kõik Beethoveni klaverikontserdid. Ka Jaakko Kuusistot sidus Eri Klasiga tihe koostöö, sest just Klasi kutsel oli Kuusisto Tallinna Kammerorkestri külalisdirigent.

Kui Klas 2002. aastal Tallinna Filharmoonia kunstiliseks juhiks sai, oli ta selleks ajaks juhatanud paljusid Euroopa tipporkestreid ja teinud koostööd mitmete USA parimate sümfooniaorkestritega. Kogemusi ja kontakte hakkas ta kohe edasi andma ka Tallinna Filharmoonias, et väike rahvuslik organisatsioon omandaks peatselt rahvusvahelise mõõtme. Ühena esimestest algatustest käivitas ta sarja „Klassika koos Klasiga”, mis tõi Eestisse rahvusvaheliselt nimekaid soliste, kes andsid kontserte Tallinna Kammerorkestriga Klasi dirigeerimisel. Kontserdisari saavutas märkimisväärse populaarsuse. Eesti Rahvusringhäälingu arhiivis on sellest säilinud 16 salvestist.

Klas oli Tallinna Filharmoonia kunstiline juht 2016. aastani. Tema viimaseid jõupingutusi kultuurielu hüvanguks saame nautida ka täna: Klasi eestvedamisel sai alguse Birgitta festivali traditsioon, Mustpeade majast sai Tallinna Filharmoonia kodu ja paljude annetajate toetusel soetati Mustpeade maja Valgesse saali uus Steinway klaver.

Klasi 80. sünniaastapäeval taaselustab Tallinna Filharmoonia üheks õhtuks populaarse sarja „Klassika koos Klasiga“. 5. juunil kontserdil on kavas W. A. Mozarti Klaverikontsert nr 12 (KV 414), Jean Sibeliuse „Rakastava“ ja John Adamsi „Shaker Loops“.

ERInädal toimub festivaliformaadis 5.–8. juunini. Maestro karjääris märgilise tähendusega kontserte annavad Tallinna Filharmoonia, Tallinna Kammerorkester, rahvusooper Estonia ja ERSO. Kultuurisuve tähtsündmusena korraldab Tallinna Filharmoonia 9.–18. augustini Birgitta festivali, mis tänavu on samuti pühendatud Klasi sünniaastapäevale.