Avaleht Seltskond JAN UUSPÕLD KOMMENTEERIB! Koomikud saadavad Katariina Tamme läbi huumoritunneli Londonisse õppima
JAN UUSPÕLD KOMMENTEERIB! Koomikud saadavad Katariina Tamme läbi huumoritunneli Londonisse õppima

JAN UUSPÕLD KOMMENTEERIB! Koomikud saadavad Katariina Tamme läbi huumoritunneli Londonisse õppima

Jan UuspõldMitmed tuntud koomikud on ette võtnud ühe toreda heategevusprojekti ühe toreda inimese toetuseks. Kogu see lugu näitab, kui tähtis on mure korral sellest sõpradele rääkida ja kui oluline on see, kui su ümber on palju sõpru.

Kogu ettevõtmisest räägivad näitleja Jan Uuspõld ja tema kaasa Gerli Tiganik.

Jan Uuspõld, räägime “Huumoritunnelist”. Saan aru, et midagi enneolematut selles pole, kui koomikud panevad õlad kokku, et teha heategevust?

Jah, just nimelt heategevust, aga see on selline omakasupüüdlik tsunftisisene heategevus. See raha, mida me püüame koguda, jääb tsunftisiseseks kasutamiseks, aga siiski ühiskonna hüvanguks. Katariina Tamm, andekas ja juba mitu aastat rahvast naerutanud naiskoomik, pääses õppima Londonisse magistriõppesse. Ta on esimene eestlane, kes sinna pääses. Me olime ühel koosviibimisel ja ta kaalus varianti, et kas minna või mitte, õppemaks on kaunis krõbe ja siis minu kaasa Gerli, kes on Prem Productions`i boss, ütles, et muidugi mine, mis sa selle raha pärast muretsed, teeme benefiss-etenduse. Ehk siis kutsume nii palju inimesi, kui palju on nõus tulema, müüme saali välja ja see kõik läheb Katariina õppemaksuks. See kõik tundus kuidagi nii lihtne ja asi läks kohe tegevusse. Piik oli ka sealsamas kõrval, nii et see ongi Prem Productions`i ja kinoteatri koostöös toimuv asi, “Huumoritunnel”, millega me siis saamegi, kui saal saab välja müüdud, Katariina Tamme õppemaksu kokku, selle pärast ei pea stressama. Las ta treenib ja kogub seal oskusi ning muidugi kontakte, sest tänapäeval on networking üks tähtis asi, ja kui tuleb tagasi, siis on sellest kasu meile kõigile. “Huumoritunnelis” astub üles Eesti koomikute tipp aga see, mis seal üritusel toimuma hakkab, see on meile ka üllatus. Igaühele pole rohkem antud kui 5-7 minutit, selle ajaga tuleb oma huumor ära teha.

Lähteülesannet pole siis ette antud?

Ei, ei ole. Igaüks teeb ise, ainus lähteülesanne on inimesed naerma ajada. Nii see saabki olema, üsna vabas vormis ja see on ainulaadne meil siin Eestis.

Kui suur see summa on, mida õppemaksuks on vaja?

Gerli: Poolteist aastat ja õppemaks on 16 00 eurot. Kulud sinna-tänna, selle peaks täissaaliga kokku saama.

Gerli Tiganik

Kas võib inimestele anda nõu, et kui sul on mure, räägi, see võib saada lahenduse, mida ei ootagi?

Jan: See on küll üks klassikaline fundamentaalne tõde või tarkus, et muredest peab rääkima, tavaliselt nad saavad siis lahenduse. Kui sa ei räägi, on sinna sisse kodeeritud, et lahendust ei saa. Nii see ongi.

Tundub, et teil läks libedalt, tuli mõte ja kõik läksid kaasa. Kas tööprotsessis on keegi alt ära hüpanud või on kõik läinud lepase reega?

Gerli: Seni on positiivne üllatus see, et kõik, kellele helistasime, olid kohe nõus. Teed tasuta, valmistad ette, tuled kohale, see on väga suur austus ja me oleme tänulikud. Äärmiselt soe tunne on, et viitsitakse ühe toreda inimese pärast pingutada.

Kas on suuremat pilti vaadates võimalik öelda, et Eesti näitlejate seas on hakanud midagi muutuma? Muusikud tegelevad küll heategevusega, aga näitlejate osas ei ole küll vähemalt meediapildis see välja paistnud. On see suur märk, kui koomikud panevad ühe inimese pärast seljad kokku?

Jan: See on küll uudne, aga päris nii ei saa öelda, et näitlejate hulgas, sest näitlejad on läbi aastate astunud välja näiteks kontserditel Maarja küla toetuseks. Seal on hästi oluline see viisipidamise oskus, sest see ei ole üldse lihtne, seal peab oskama laulda. Kui sul on viis laulu laulda, siis esimene võib ka nässu minna, teistega saad asja parandada. See on raske žanr, ma olen seal ka üles astunud. “Huumoritunnel” on mingis mõttes sarnane, ainus, mis on uudne, on see tsunftisisesus. Ma usun, et need, kes on pileti juba ostnud, nemad saavad täpselt samamoodi, nagu ma Antsu projekti korral rääkisin, selle erilise tunde, et oled oma osalusega käima pannud mingi protsessi. See jääb kõigile meelde, ka esinejatele, selles žanris sa näed publikut, ja tekib tugev õlg õla kõrval tunne, soe, judinaid tekitav tunne.

Jan Uuspõld ja Gerli Tiganik

Kes on need, kes üles astuvad?

Gerli: Tõnis Niinemets, Priit Pius, Kaspar Velberg, Mattias Naan, Kaarel Nõmmik, Jan Uuspõld, Meelis Kubo, Piret Krumm, Henrik Kalmet, lisaks Jaan Pehk ja Jarek Kasar, kes on muusikutest veidi ärksamad ja on muusikalised koomikud.

Monika Kuzmina, Jüri Kukk 

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga