Avaleht Inimene Jõgevamaa Vaprimärgiga tunnustati kultuuritöötajat ja folklooripärandi hoidjat Airi Rütterit
Jõgevamaa Vaprimärgiga tunnustati kultuuritöötajat ja folklooripärandi hoidjat Airi Rütterit

Jõgevamaa Vaprimärgiga tunnustati kultuuritöötajat ja folklooripärandi hoidjat Airi Rütterit

Jõgevamaa Vapirmärgi saanud Airi Rütter Foto: Johannes Haav
Jõgevamaa Vapirmärgi saanud Airi Rütter
Foto: Johannes Haav

Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamised on aasta väärikamad tunnustamissündmused ka Jõgevamaal. Eelmisel laupäeval Jõgeva kultuurikeskuses toimunud traditsioonilisel pidulikul vastuvõtul andsid Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Enn Kurg Jõgevamaa Vapimärgi üle pikaajalisele kultuuritöö eestvedajale folklooripärandi hoidjale ja tutvustajale Airi Rütterile, kes on ka I Eesti naiste tantsupeo korraldamise idee autor ja korraldusjuht.

Põltsamaa lasteaed Tõruke direktorit Helje Tammet, Puurmani põllumajandusühistu tegevjuhti Arvi Kinki, erinevate Sadala kandis tegutsevate ettevõtete omanikku ja juhatajat Ahti Kaldet ning Palamuse vallavanem Urmas Astelit autasustatakse Jõgevamaa Kuldristiga. Jõgevamaa Hõberisti saavad Siimusti lasteaia-algkooli lasteaiaõpetaja Malle Arnek, aastakümneid Palamusel jaoskonna- ja perearstina töötanud ja praegu Puurmanis praktiseeriv Maie Einberg, Kasepää vallavolikogu esimees Aivar Anijago, OÜ Vali Press asutaja ja juht Heikki Soom ja Eesti Evangeelse Luteri kiriku peapiiskop Andres Põder.

Jõgevamaa kõrgeima tunnustuse, Jõgevamaa Vapimärgiga autasustatav Airi Rütter alustas meie maakonnas kultuuritööd 1973. aasta 15. juulist. Rütter oli 2013. aasta sügiseni Jõgeva kultuurikeskuse juhataja. Ta on korraldanud traditsioonilisi sündmusi “Vaiga jaskar ” ja “Helisev suveöö”, saanud tuntuks folklooriseltsi Jõgevahe Pere eestvedaja ja I Eesti naiste tantsupeo korraldajana.

“Olen tänulik, et minu neljakümneaastast tegutsemist kultuurielus hinnatakse vääriliselt. Üks esimesi, kes mulle tunnustamisest teatas ja sel puhul õnnitles, oli Jõgeva linnapea Aare Olgo,” lausus Rütter.

“Rahvakultuuri hoida ja arendada on Jõgevamaal mõneti keerulisem kui näiteks Võrumaal või Viljandimaal, kuid sügav kultuuripärand on siin kahtlemata olemas,” iseloomustas Rütter Jõgevamaad kui keskkonda kultuuritööga tegelemiseks.

“Praegu olen pensionär. Viimased kuud on kulunud ennekõike võitluseks haigusega. Heatasemelise ravi ja hoolitsuse eest soovin tänada Jõgeva haigla kollektiivi, eriti arste Vilve Vendi ja Merike Raidmaad ning meditsiiniõde Kaja Luike. Olen jätkuvalt seotud ka meelistegevusega. Mentorina, kelleks sain 2013. aastal, korraldan koolitusi rahvatantsuõpetajatele,” märkis ta.

“Meedikutest lugupidamine on igati oluline. On hea meel, et sain selle au osaliseks. Eriti kalliks pean aga patsientidepoolset tänulikkust,” ütles Jõgevamaa Hõberistiga tunnustatud Maie Einberg, kes töötas kolmkümmend kaheksa aastat jaoskonna- ja perearstina Palamusel ning 2010 tuli perearstiks Puurmanisse. Praegu käib ta Puurmanis patsiente vastu võtmas kord nädalas.

“Enda tervis on hea olnud ennekõike positiivse ellusuhtumise tõttu. Nii pole ma ravimeid peaaegu tarvitanudki,” lausus teenekas tohter. Oskar Lutsu huumoripreemia pideva rahastajana on Einberg panustanud ka kohalikku kultuuriellu.

OÜ Vali Press juhataja Heiki Soom ütles, et temale antav Jõgevamaa Hõberist on tunnustuseks firmale, mis annab välja kevadel 20. sünnipäeva tähistavat ajalehte Vali Uudised.

“Arendame pidevalt oma tehnilist baasi, meie trükikojal on kliente kogu Eestist ja väliriikidestki. Majandustegevuse kõrval peame väga oluliseks sajanditevanuste ajakirjanduse- ja trükitraditsioonide hoidmist Põltsmaal,” lausus meedia- ja trükindusettevõtja.

Jõgevamaa Hõberistiga autasustatav Eesti Evangeelse Luteri kiriku peapiiskop Andres Põder  ütles, et siinse maakonnaga seob teda ennekõike jõulurahu kogu Eestimaa rahvale väljakuulutamine Jõgeva linnas.

“Selliselt olen saanud kaasa aidata Jõgevamaa laialdasele tuntuks saamisele. Soovin, et Jõgevamaal jätkuks ka edaspidi tugevat koostöövalmidust  koguduste, Jõgeva maavalitsuse, omavalitsuste ning teiste asutuste ja organisatsioonide vahel,” märkis nimekas kirikutegelane.

Jaan-Ivo Lukas

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga