Avaleht Inimene Selgusid Eesti Muusika Päevade preemiate laureaadid
Selgusid Eesti Muusika Päevade preemiate laureaadid

Selgusid Eesti Muusika Päevade preemiate laureaadid

Tõnu Kõrvits Foto: Kaupo Kikkas
Tõnu Kõrvits
Foto: Kaupo Kikkas

Tänavuse Eesti Muusika Päevade preemiate laureaadid on heliloojad Mariliis Valkonen ja Tõnu Kõrvits. Preemiad anti üle Estonia kontserdisaalis toimuval Eesti Muusika Päevade lõppkontserdil.

Traditsiooniline Eesti Muusika Päevade (EMPi) preemia antakse iga festivali raames kahele heliloojale. Tänavu tegid esmakordselt valiku Eesti noored muusikaõpetajad, kes hääletasid oma lemmikute poolt kuuldud heilifailide põhjal.

Tõnu Kõrvits (1969) sai EMPi preemia 2013. aasta festivalil esiettekandele tulnud orkestriteose “Ballaad (Dolorese lauluvihikust)” eest. Teose tõi esiettekandele Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Arvo Volmeri dirigeerimisel. Kõrvits loob poeetilist ja nägemuslikku muusikat, mis viib kuulaja rännakule looduse ja rahvapärimuse, inimhinge ja alateadvuse maastikele. Tema loomingut iseloomustavad lummavad meloodiad ja tundlik harmooniakoloriit ning varjundirikkad orkestrivärvid. Tõnu Kõrvitsa muusikas on äratuntavad nii eesti rahvaviisi põhjatu allikas kui ka eksootiliste kultuuride peegeldused. Üha enam esitatakse tema teoseid üle maailma. Möödunud aastal salvestati nt tema autorikontsert plaadifirma ECM tarbeks, Rahvusooperis Estonia esietendus aga tema ooper “Liblikas”. Kõrvits on saanud EMPi preemia ka 2003. aastal.

Mariliis Valkonen Foto: Tõnis Leemets
Mariliis Valkonen
Foto: Tõnis Leemets

Mariliis Valkonen (1981) pälvis EMPi preemia 2013. aasta festivalil esiettekandele tulnud tsükli “Lendutõus” eest segakoorile ja keelpillikvartetile. Teose esiettekandel osalesid Tartu Ülikooli Kammerkoor ja keelpillikvartett Prezioso, dirigent oli Triin Koch. Valkoneni muusika sünni juures on eriti olulisel kohal intuitiivsus, tema muusikat iseloomustavad selged rütmid, jõulised žestid, värvikas fragmentaarsus. Tema muusikat on viimastel aastatel eriti sageli tellinud ja esitanud just koorid, ent Mariliis Valkoneni on tunnustatud ka kammermuusika eest. EMPil 2013 tulid esiettekandele ka Valkoneni naiskoorilaul “Sinu südames” (täpsemalt toimus ettekanne Kooriühinguga koostöös toimunud uue koorimuusikaga kontserdil “Koorumine”) ja ühe päeva jooksul kirjutatud klaveripala “Naeratus”. Mariliis Valkoneni koorimuusikat sai Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksvärava esituses kuulata ka tänavu Tallinn Music Weeki nüüdismuusikakavas, Eesti Muusika Päevade esitluskontserdil Mustpeade majas. Mariliis Valkonen on ka EMPi preemia laureaat 2006. aastast.

Eesti Muusika Päevade preemiaid antakse välja alates 2003. aastast. Varasemad laureaadid on Toivo Tulev, Tõnu Kõrvits (2003), Urmas Sisask, Tatjana Kozlova, Kristjan Kõrver (2004), Tatjana Kozlova, Malle Maltis, Tauno Aints (2005), Mariliis Valkonen, Märt Matis Lill, Lauri Jõeleht, Hideyuki Nishimura (2006), Märt Matis Lill, Helena Tulve, Malle Maltis (2007), Mirjam Tally, Kristjan Kõrver, Tauno Aints (2008), Margo Kõlar, Liis Jürgens, Tatjana Kozlova (2009), Toivo Tulev, Toomas Siitan (2010), Tatjana Kozlova, Peeter Vähi (2011), Märt Matis Lill (2012), Ülo Krigul, Liis Viira (2013).

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga