Avaleht Inimene Fotograaf Mona Õispuu: kõige rohkem rõõmustab mind õnnelike inimeste jäädvustamine
Fotograaf Mona Õispuu: kõige rohkem rõõmustab mind õnnelike inimeste jäädvustamine

Fotograaf Mona Õispuu: kõige rohkem rõõmustab mind õnnelike inimeste jäädvustamine

Mona Õispuu
Mona Õispuu

Wow Studios töötav fotograaf Mona Õispuu ennast professionaalseks piltnikuks ei pea, kuigi tema tehtud fotod räägivad enamasti vastupidist. Piltide klõpsimisega varakult alustanud noor naine peab tegelikuks ja parimaks tasuks jäädvustamise eest seda, kui fotol olev inimene ei suuda uskuda, et ta nii hea välja näeb. Mona jutustab veidi oma kutsumuse, hobi ja töö olemusest ning võludest.

Mona, kunas tärkas sinus huvi fotograafia vastu ja miks?

Huvi fotograafia vastu tekkis juba varases pubekaeas. Esimesed algelise seebikarbiga tehtud pildid viisid erinevate pilditöötlusprogrammide avastamiseni ja enda proovile panemisteni. Juba umbes kümneaastasest saati olen pidevalt, kui mitte peaaegu, et igapäevaselt, erinevat liiki fotograafiaga tegelenud — küll pildistanud loodust, koduloomi, ennast, sõbrannasid ja isegi kodus olevaid sisekujunduselemente. Kõik vähem või rohkem vajalikud nipsasjakesed kodus said üles pildistatud ja need fotod koheselt ka ära töödeldud. Lihtsalt niisama, iseenda lõbuks ja huviks.

IMG_1838

Mida fotograafi töö sulle tähendab ja annab?

Kohe alguses tahan ära mainida, et kindlasti ei pea ma ennast professionaalseks fotograafiks. Selleks, et ennast tutvustades julgeksin öelda: “Tere, mina olen Mona, fotograaf!”, on veel pikk teekond minna. Eelkõige olen ma fotoõpilane, kes oma kooli ja põhitöö kõrvalt tegeleb ka fotograafiaga, kuid pildistamine teiste inimeste tarbeks annab mulle lisaks teenistusele ka hea tunde ja hasardi. Mulle meeldib väga see hetk, kui olen pildistamise lõpetanud ja ootan suure hurraaga, millal saan juba koju minna ja neid pilte töödelda. Väga suur osa pildistamisest on minu jaoks ka fototöötlusel. See enne-pärast võrdlusmoment, nii-öelda lõpliku viimistluse andmine fotole ja lõpliku foto nägemine on minu jaoks nii rõõmustav.

IMG_3418

Kui palju on üldse inimesi, kes käivad fotograafi juures?

Neid inimesi on palju, arvan ma. Eestis on väga-väga palju inimesi, kes tegelevad pildistamisega ja reklaamivad ka seda avalikult. Kui ei oleks inimesi, nõudlust ja vajadust fotograafide järele ja inimesed nende teenuseid ei kasutaks, siis ilmselt oleks ka fotograafide hulk väiksem. Kui ka minul kui mitteprofessionaalsel ja alles õppival fotograafil on tööd ja inimesi, keda pildistada, siis on seda ka kindlasti ka asjatundjatel ja profifotograafidel.

IMG_4622

Millised on põhilised sündmused, mille puhul inimene või pere tuleb pildistama?

Kõige populaarsemad on sellised sündmused nagu rasedus, lapse sünd, jõulud, sünnipäev või lihtsalt soov saada iseendast või koos kallimaga lisaks telefoniga tehtud selfidele ilusaid pilte. Jõulude ajal osutusid lisaks perepiltidele väga populaarseks ka jõulu- ja firmapidude pildistamised.

IMG_5430

Mida sina arvad, kas inimestel on vajalik käia professionaalse fotograafi juures ja miks?

Kuigi meil kõigil on kindlasti kodus olemas mõni vahend või isegi mitu, millega pilte üles võtta saab, siis kvaliteetsete piltide saamiseks tuleks kasutada ikka asjatundja teenuseid. Kuna fotograafi töö ei koosne pelgalt ainult sellest hetkest ja ajast millal ta päästikule vajutab, vaid ka ettevalmistusest, pildistamisele ja tagasi sõitmisest, vahel ka rekvisiitide valimisest, hiljem piltide töötlemisest ja kliendile saatmisest, siis tihtilugu inimesed ei mõista, miks küsib fotograaf oma töö eest sellist summat, kui ta “klõpsis ju pool tunnikest ja ainult paar pilti”.

IMG_7963

Kas ilufotod võiksid olla midagi, mis aitab inimestel tõsta nende enesekindlust?

Kindlasti. Kuna ilmselge on see, et inimesed tahavad pildistama tulles näha pildi peal välja võimalikult kaunid ja veatud, siis on ka fotograafil selles suur osa. Tuleb valida õige pildistamisnurk, valgus ja teha sobiv järeltöötlus, kõik selleks, et inimene näeks pildil välja ilus, aga samas mitte tundmatuseni võõras või hoopis koguni keegi teine. Tuleb rõhutada inimese parimaid külgi ning proovida varjutada inimese vigu ja ebakindlusi, aga samas jätta pildile inimese isikupära. Kõlab nagu mingit raskemat sorti logaritmvõrrand, kuig tegelikult polegi see nii suur teadustöö mitte.

IMG_9058-3

Oled sa oma töös märganud või näinud, kuidas inimeste enesekindlus tänu sinu tehtud tööle tõuseb?

Olen, ja see pole mitte üldsegi harv nähtus. Pärast piltide kätte saamist on mulle tihti, naeratus näol, öeldud, et nad poleks uskunudki, et neist nii ilusaid pilte teha saab. Ja vot see koht on see, kus mina saan oma tehtud töö eest tegeliku tasu! See, kui inimene on õnnelik, rahul piltidega ja tunnustab mu tööd, on minu jaoks väga tähtis. Kui inimene ei ole rahul ja pildid talle ei meeldi, võiksid need pildid sama hästi ka olemata olla.

IMG_5550

Mille või kelle pildistamine rõõmustab sind kõige rohkem?

Kõige rohkem rõõmustab mind õnnelike inimeste jäädvustamine. Väga lihtne on saada ilus pilt inimesest, kes on õnnelik ja särab.

VAATA GALERIID!

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga